თბილისი, 23 მარტი — Sputnik. საქართველოში ქალები და მამაკაცები თანასწორი არიან, თუმცა, რიგ საკითხებში გენდერული როლების მკვეთრი დაყოფა ხდება, ნათქვამია გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) კვლევაში.კვლევა საქართველოში მცხოვრები 18 წლის და უფროსი ასაკის ქალებისა და მამაკაცების გამოკითხვის საფუძველზე მომზადდა.ფონდის დასკვნის მიხედვით, საქართველოში აქტიურად უჭერენ მხარს ქალების პოლიტიკაში მონაწილეობას, თუმცა, ამასთან, როგორც მამაკაცები, ისე ქალები, უმეტეს შემთხვევაში აცხადებენ, რომ პოლიტიკური ძალის ლიდერი მამაკაცი უნდა იყოს.გარდა ამისა, კვლევამ აჩვენა, რომ საქართველოში მამაკაცები უფრო აქტიურად მონაწილეობენ დემონსტრაციებში, ქალები კი თავიანთ პოზიციას გამოხატავენ სოციალურ ქსელებში, მათ შორის პოლიტიკურ და აქტუალურ სოციალურ საკითხებზე.ამავე დროს, მკვლევარები აღნიშნავენ კონსერვატიულ მიდგომას ქალთა კარიერული ზრდის მიმართ საქართველოში.კერძოდ, კვლევამ აჩვენა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში უმრავლესობას მიაჩნია, რომ ქალებს აქვთ კარიერული ზრდის უფლება და მამაკაცებთან თანაბარი შესაძლებლობები ამ საკითხში, მათი მთავარი საზრუნავი ოჯახია.ასევე, რესპონდენტების უმრავლესობამ აღნიშნა, რომ მამაკაცები უფრო მეტს გამოიმუშავებენ, ვიდრე ქალები და სწორედ მათ უნდა უზრუნველყონ ოჯახი. ამასთან, რესპონდენტების უმრავლესობამ მამაკაცი დაასახელა ოჯახის უფროსად, საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებაზე პასუხისმგებელ პირად და აღნიშნა, რომ ქალები პასუხისმგებელი არიან ყველა საოჯახო საქმეზე და ბავშვის მოვლაზე, ხოლო მამაკაცები პასუხისმგებელი არიან ყოფითი საკითხების მოგვარებაზე.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24824/83/248248373_169:0:2900:2048_1920x0_80_0_0_14751388d6bd763bab411ca487914086.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, გაერო, საზოგადოება, ახალი ამბები
აქართველოში აქტიურად უჭერენ მხარს ქალების პოლიტიკაში მონაწილეობას, თუმცა, ამასთან, როგორც მამაკაცები, ისე ქალები, უმეტეს შემთხვევაში აცხადებენ, რომ პოლიტიკური ძალის ლიდერი მამაკაცი უნდა იყოს.
თბილისი, 23 მარტი — Sputnik. საქართველოში ქალები და მამაკაცები თანასწორი არიან, თუმცა, რიგ საკითხებში გენდერული როლების მკვეთრი დაყოფა ხდება, ნათქვამია გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) კვლევაში.
კვლევა საქართველოში მცხოვრები 18 წლის და უფროსი ასაკის ქალებისა და მამაკაცების გამოკითხვის საფუძველზე მომზადდა.
„საქართველოს მოსახლეობის დამოკიდებულება გენდერული თანასწორობის ძირითადი პრინციპების მიმართ დადებითია. ამის მიუხედავად, ისეთ საკითხებში, როგორიცაა საშინაო ვალდებულებების განაწილება, ბავშვის მოვლის საკითხები და ქალისა და მამაკაცის როლები, მოსახლეობა კვლავ რჩება კონსერვატიული ნორმების ერთგული“, - ნათქვამია კვლევაში.
ფონდის დასკვნის მიხედვით, საქართველოში აქტიურად უჭერენ მხარს ქალების პოლიტიკაში მონაწილეობას, თუმცა, ამასთან, როგორც მამაკაცები, ისე ქალები, უმეტეს შემთხვევაში აცხადებენ, რომ პოლიტიკური ძალის ლიდერი მამაკაცი უნდა იყოს.
გარდა ამისა, კვლევამ აჩვენა, რომ საქართველოში მამაკაცები უფრო აქტიურად მონაწილეობენ დემონსტრაციებში, ქალები კი თავიანთ პოზიციას გამოხატავენ სოციალურ ქსელებში, მათ შორის პოლიტიკურ და აქტუალურ სოციალურ საკითხებზე.
ამავე დროს, მკვლევარები აღნიშნავენ კონსერვატიულ მიდგომას ქალთა კარიერული ზრდის მიმართ საქართველოში.
კერძოდ, კვლევამ აჩვენა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში უმრავლესობას მიაჩნია, რომ ქალებს აქვთ კარიერული ზრდის უფლება და მამაკაცებთან თანაბარი შესაძლებლობები ამ საკითხში, მათი მთავარი საზრუნავი ოჯახია.
ასევე, რესპონდენტების უმრავლესობამ აღნიშნა, რომ მამაკაცები უფრო მეტს გამოიმუშავებენ, ვიდრე ქალები და სწორედ მათ უნდა უზრუნველყონ ოჯახი.
ამასთან, რესპონდენტების უმრავლესობამ მამაკაცი დაასახელა ოჯახის უფროსად, საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებაზე პასუხისმგებელ პირად და აღნიშნა, რომ ქალები პასუხისმგებელი არიან ყველა საოჯახო საქმეზე და ბავშვის მოვლაზე, ხოლო მამაკაცები პასუხისმგებელი არიან ყოფითი საკითხების მოგვარებაზე.