საქართველოში 2024 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი დააზუსტეს
მშპ-ის სტრუქტურაში ყველაზე დიდი წილით გამოირჩევა ვაჭრობის, უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული ოპერაციების, გადამამუშავებელი მრეწველობის სფეროები. 22.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-22T12:03+0400
თბილისი, 22 მარტი — Sputnik. დაზუსტებული მონაცემებით, 2024 წელს მშპ-ის რეალურმა ზრდამ 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 9,4% შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის („საქსტატი“) მასალებში.ამგვარად, საშუალო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი წინასწარ მონაცემებთან შედარებით არ შეცვლილა.დაზუსტებული მონაცემებით, მიმდინარე ფასების პირობებში, 2024 წელს მშპ-მა 91,9 მლრდ ლარი შეადგინა, დეფლატორმა საანგარიშო პერიოდში 3,8% შეადგინა, ხოლო მშპ ერთ სულ მოსახლეზე – 9,1 ათასი დოლარი.ეკონომიკის წამყვანი დარგები2024 წელს ყველაზე მეტად იზრდებოდა განათლების, ინფორმაციის და კომუნიკაციის, ასევე სახელმწიფო მართვის, თავდაცვის, სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოების დარგები.2024 წელს საქართველოს ეკონომიკის 5 წამყვანი სფეროკლება შეინიშნებოდა გაზის, ელექტროენერგიის, ორთქლის და კონდიცირებული ჰაერის მიწოდების სფეროებში - 8,3%-ით.მშპ-ის სტრუქტურაში ყველაზე დიდი წილით გამოირჩევა ვაჭრობის, უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული ოპერაციების, გადამამუშავებელი მრეწველობის სფეროები.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/02/0c/250865109_341:0:3072:2048_1920x0_80_0_0_ec7722e0dfa1da684771918fdddc5dbb.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, ეკონომიკა, საქართველოს ეკონომიკა, საქსტატი
მშპ-ის სტრუქტურაში ყველაზე დიდი წილით გამოირჩევა ვაჭრობის, უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული ოპერაციების, გადამამუშავებელი მრეწველობის სფეროები.
თბილისი, 22 მარტი — Sputnik. დაზუსტებული მონაცემებით, 2024 წელს მშპ-ის რეალურმა ზრდამ 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 9,4% შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის („საქსტატი“) მასალებში.
ამგვარად, საშუალო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი წინასწარ მონაცემებთან შედარებით არ შეცვლილა.
დაზუსტებული მონაცემებით, მიმდინარე ფასების პირობებში, 2024 წელს მშპ-მა 91,9 მლრდ ლარი შეადგინა, დეფლატორმა საანგარიშო პერიოდში 3,8% შეადგინა, ხოლო მშპ ერთ სულ მოსახლეზე – 9,1 ათასი დოლარი.
ეკონომიკის წამყვანი დარგები
2024 წელს ყველაზე მეტად იზრდებოდა განათლების, ინფორმაციის და კომუნიკაციის, ასევე სახელმწიფო მართვის, თავდაცვის, სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოების დარგები.