საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
თბილისი, 22 მარტი — Sputnik. ინვესტორების ინტერესი საქართველოს ენერგეტიკის სექტორში იზრდება და მთავრობის მიერ გაცხადებული პოლიტიკა, რომ 2030 წლისთვის ქვეყანა ენერგოდამოუკიდებელი გახდეს, მიღწევადია, განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ენერგეტიკული პოლიტიკისა და საინვესტიციო პროექტების დეპარტამენტის უფროსმა ჯუბო ტურაშვილმა.ენერგეტიკის სექტორის განვითარება და ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. ხელისუფლებამ არაერთხელ განაცხადა, რომ მზარდი მოხმარების ფონზე ამ სექტორის განვითარება აუცილებელია.ეკონომიკის სამინისტროში შესული განაცხადებიდან 61 - ქარის სადგურების პროექტებია, 133 - ჰიდროენერგეტიკული პროექტებია, ხოლო 241 - მზის ენერგეტიკის პროექტები.ტურაშვილის თქმით, ფასთა შორის სხვაობის მხარდაჭერის პრინციპი, რომელიც საქართველოს მთავრობამ შესთავაზა ენერგეტიკის სექტორს მხარდაჭერისთვის, მიმზიდველია როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოელი ინვესტორებისთვის.განახლებადი ენერგეტიკის განვითარების სქემა ითვალისწინებს სახელმწიფოს მხრიდან ენერგეტიკული პროექტების მხარდაჭერას ელექტროსადგურის ექსპლუატაციის დაწყებიდან 15 წლის განმავლობაში ფასთა შორის სხვაობის ე.წ. CFD ხელშეკრულებით.CFD არის კონტრაქტი ფასების სხვაობაზე. მთავრობის მიერ შეთავაზებული მოდელი ითვალისწინებს სახელმწიფოს მხრიდან გარანტიებს განსაზღვრულ საკონტრაქტო ფასსა და საბაზრო ფასს შორის სხვაობის დაფარვით კომპანიებისთვის, რომლებიც უზრუნველყოფენ ახალი ელექტროსადგურების მშენებლობას საქართველოში. ეს ეხება ჰიდრორესურსებს, ასევე სხვა განახლებად რესურსებს, როგორიცაა მზისა და ქარის ენერგია.ოფიციალური მონაცემებით, 2013-2024 წლებში საქართველოში 64 ჰიდროელექტროსადგური, 1 ქარის ელექტროსადგური და 2 თბოელექტროსადგური აშენდა.ექსპერტები თვლიან, რომ 2030 წლისთვის მოხმარება გაიზრდება თითქმის 70%-ით და 22 მილიარდ კილოვატ/საათს მიაღწევს.საქართველოს ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორის (ESCO) მონაცემებით, 2024 წელს საქართველომ მოიხმარა 14,4 მლრდ კვტ/სთ ელექტროენერგია, რაც 2023 წლის მონაცემებზე 5,1%-ით მეტია. 2024 წელს საქართველოში საკუთარი გამომუშავება 14,2 მლრდ კვტ/სთ იყო, რაც 2023 წლის მონაცემზე 1,1%-ით ნაკლებია.გამომუშავებული ენერგიის დიდი წილი ჰიდროელექტროსადგურებზე მოდის - 11,3 მილიარდი კილოვატ საათი. თბოელექტროსადგურებმა გამოიმუშავეს 2,8 მილიარდი კილოვატ საათი. „ქართლის“ ქარის სადგურმა გამოიმუშავა 77,57 მლნ კვტ/სთ.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/0b/0a/284116998_0:0:1427:1070_1920x0_80_0_0_856208928c57aaafd8127319334ac5d1.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, ეკონომიკა, საქართველოს ეკონომიკა, საქართველოს ენერგეტიკა, ენერგეტიკა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
ეკონომიკის სამინისტროში შესული განაცხადებიდან 61 ქარის ელექტროსადგურის პროექტია, 133 - ჰიდროენერგეტიკული პროექტი და 241 - მზის ენერგიის პროექტი.
თბილისი, 22 მარტი — Sputnik. ინვესტორების ინტერესი საქართველოს ენერგეტიკის სექტორში იზრდება და მთავრობის მიერ გაცხადებული პოლიტიკა, რომ 2030 წლისთვის ქვეყანა ენერგოდამოუკიდებელი გახდეს, მიღწევადია, განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ენერგეტიკული პოლიტიკისა და საინვესტიციო პროექტების დეპარტამენტის უფროსმა ჯუბო ტურაშვილმა.
ენერგეტიკის სექტორის განვითარება და ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. ხელისუფლებამ არაერთხელ განაცხადა, რომ მზარდი მოხმარების ფონზე ამ სექტორის განვითარება აუცილებელია.
„სამინისტროში შემოსულია 435 წინადადება პირდაპირი მოლაპარაკების გზით. ის გაცხადებული პოლიტიკა, რომელიც საქართველოს მთავრობას აქვს, რომ 2030 წლისთვის ჩვენი ქვეყანა უნდა იყოს ენერგოდამოუკიდებელი, გახლავთ რეალისტური და მიღწევადი. მნიშვნელოვანია, რომ ამ ეტაპზე მიმდინარეობს შემოსული განაცხადების იდენტიფიცირება, ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევების განხილვა“, - აცხადებს ტურაშვილი.
ეკონომიკის სამინისტროში შესული განაცხადებიდან 61 - ქარის სადგურების პროექტებია, 133 - ჰიდროენერგეტიკული პროექტებია, ხოლო 241 - მზის ენერგეტიკის პროექტები.
ტურაშვილის თქმით, ფასთა შორის სხვაობის მხარდაჭერის პრინციპი, რომელიც საქართველოს მთავრობამ შესთავაზა ენერგეტიკის სექტორს მხარდაჭერისთვის, მიმზიდველია როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოელი ინვესტორებისთვის.
განახლებადი ენერგეტიკის განვითარების სქემა ითვალისწინებს სახელმწიფოს მხრიდან ენერგეტიკული პროექტების მხარდაჭერას ელექტროსადგურის ექსპლუატაციის დაწყებიდან 15 წლის განმავლობაში ფასთა შორის სხვაობის ე.წ. CFD ხელშეკრულებით.
CFD არის კონტრაქტი ფასების სხვაობაზე. მთავრობის მიერ შეთავაზებული მოდელი ითვალისწინებს სახელმწიფოს მხრიდან გარანტიებს განსაზღვრულ საკონტრაქტო ფასსა და საბაზრო ფასს შორის სხვაობის დაფარვით კომპანიებისთვის, რომლებიც უზრუნველყოფენ ახალი ელექტროსადგურების მშენებლობას საქართველოში. ეს ეხება ჰიდრორესურსებს, ასევე სხვა განახლებად რესურსებს, როგორიცაა მზისა და ქარის ენერგია.
ოფიციალური მონაცემებით, 2013-2024 წლებში საქართველოში 64 ჰიდროელექტროსადგური, 1 ქარის ელექტროსადგური და 2 თბოელექტროსადგური აშენდა.
ექსპერტები თვლიან, რომ 2030 წლისთვის მოხმარება გაიზრდება თითქმის 70%-ით და 22 მილიარდ კილოვატ/საათს მიაღწევს.
საქართველოს ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორის (ESCO) მონაცემებით, 2024 წელს საქართველომ მოიხმარა 14,4 მლრდ კვტ/სთ ელექტროენერგია, რაც 2023 წლის მონაცემებზე 5,1%-ით მეტია. 2024 წელს საქართველოში საკუთარი გამომუშავება 14,2 მლრდ კვტ/სთ იყო, რაც 2023 წლის მონაცემზე 1,1%-ით ნაკლებია.
გამომუშავებული ენერგიის დიდი წილი ჰიდროელექტროსადგურებზე მოდის - 11,3 მილიარდი კილოვატ საათი. თბოელექტროსადგურებმა გამოიმუშავეს 2,8 მილიარდი კილოვატ საათი. „ქართლის“ ქარის სადგურმა გამოიმუშავა 77,57 მლნ კვტ/სთ.