თვითმმართველობის არჩევნები
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები
თბილისი, 22 მარტი — Sputnik. ოპოზიცია თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობის საკითხზე მითითებებს ელოდება, განაცხადა პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა ნინო წილოსანმა.მერების და საკრებულოების არჩევნები მიმდინარე წლის ოქტომბერში 64 ქალაქსა და მუნიციპალიტეტში გაიმართება. ამ დროისთვის ოპოზიცია არჩევნებში მონაწილეობაზე მკაფიო განცხადებებს არ აკეთებს.მისი თქმით, ოპოზიცია გადაწყვეტილებების მიღებისას მხოლოდ უცხოური ინტერესებით ხელმძღვანელობს.„ამ რადიკალურმა პოლიტიკურმა პარტიებმა უცხო გავლენების ხარჯზე საკუთარ ამომრჩეველს უღალატეს, რადგან იმ კონკრეტულმა ადამიანებმა ამ პარტიებს იმისთვის მისცეს ხმა, რომ პარლამენტში შემოსულიყვნენ, გაეჟღერებინათ თავისი ამომრჩევლის ინტერესები, იდეები და ემუშავათ. ამ შემთხვევაში მათ ერთი ხელის მოსმით გვერდით გადადეს ქართველი ხალხი და ხალხის ის ნაწილი, რომელიც მათი ამომრჩეველია და პირდაპირ უცხო გავლენებზე გააკეთეს არჩევანი, ვისგანაც ფინანსდებიან“, - განაცხადა წილოსანმა.ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები არის ყველაზე მასშტაბური არჩევნები ქვეყანაში, როდესაც ყველა ქალაქისა და რაიონის მცხოვრებნი ცალ-ცალკე ადგილობრივ ხელმძღვანელობას ირჩევენ.საკრებულოს ყველა სათათბირო ორგანოს პროპორციულ არჩევნებზე გამსვლელი ბარიერი 4%-ია, მერის არჩევნებზე - ხმების 50%-ზე მეტი.2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგების მიხედვით, ბარიერის გადალახვის შანსი მხოლოდ შემდეგ პარტიებს აქვთ: „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“, „კოალიცია ცვლილებისთვის“, „ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობა“, „ლელო საქართველოსთვის“ და „საქართველოსთვის“.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/05/0a/277548756_0:0:1281:961_1920x0_80_0_0_0462413126927acca72ea72333481b12.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, პოლიტიკა საქართველოში, პოლიტიკა, საქართველოს პარლამენტი, თვითმმართველობის არჩევნები, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები
ოპოზიცია გადაწყვეტილებების მიღებისას მხოლოდ უცხოური ინტერესებით ხელმძღვანელობს, ამტკიცებს პოლიტიკოსი
თბილისი, 22 მარტი — Sputnik. ოპოზიცია თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობის საკითხზე მითითებებს ელოდება, განაცხადა პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა ნინო წილოსანმა.
მერების და საკრებულოების არჩევნები მიმდინარე წლის ოქტომბერში 64 ქალაქსა და მუნიციპალიტეტში გაიმართება. ამ დროისთვის ოპოზიცია არჩევნებში მონაწილეობაზე მკაფიო განცხადებებს არ აკეთებს.
„ის ფაქტი, რომ რადიკალი ოპოზიციონერები კონკრეტულ პასუხს ვერ იძლევიან, მიიღებენ თუ არა თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობას, პირდაპირ უკავშირდება იმას, რომ ის ერთხაზოვანი დირექტივა, რომელსაც ისინი გარედან იღებენ ხოლმე, არ აქვთ მიღებული“, - განაცხადა წილოსანმა.
მისი თქმით, ოპოზიცია გადაწყვეტილებების მიღებისას მხოლოდ უცხოური ინტერესებით ხელმძღვანელობს.
„ამ რადიკალურმა პოლიტიკურმა პარტიებმა უცხო გავლენების ხარჯზე საკუთარ ამომრჩეველს უღალატეს, რადგან იმ კონკრეტულმა ადამიანებმა ამ პარტიებს იმისთვის მისცეს ხმა, რომ პარლამენტში შემოსულიყვნენ, გაეჟღერებინათ თავისი ამომრჩევლის ინტერესები, იდეები და ემუშავათ. ამ შემთხვევაში მათ ერთი ხელის მოსმით გვერდით გადადეს ქართველი ხალხი და ხალხის ის ნაწილი, რომელიც მათი ამომრჩეველია და პირდაპირ უცხო გავლენებზე გააკეთეს არჩევანი, ვისგანაც ფინანსდებიან“, - განაცხადა წილოსანმა.
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები არის ყველაზე მასშტაბური არჩევნები ქვეყანაში, როდესაც ყველა ქალაქისა და რაიონის მცხოვრებნი ცალ-ცალკე ადგილობრივ ხელმძღვანელობას ირჩევენ.
საკრებულოს ყველა სათათბირო ორგანოს პროპორციულ არჩევნებზე გამსვლელი ბარიერი 4%-ია, მერის არჩევნებზე - ხმების 50%-ზე მეტი.
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგების მიხედვით, ბარიერის გადალახვის შანსი მხოლოდ შემდეგ პარტიებს აქვთ: „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“, „კოალიცია ცვლილებისთვის“, „ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობა“, „ლელო საქართველოსთვის“ და „საქართველოსთვის“.