თბილისი, 18 მარტი — Sputnik. კანონპროექტი, რომელიც მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებისთვის ერთ ადამიანზე გასაცემი საკრედიტო ლიმიტის გაზრდას ითვალისწინებს, საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით დაამტკიცა.კანონპროექტის თანახმად, ცვლილებების ამოქმედების შემდეგ ერთ მოქალაქეზე გასაცემი კრედიტის ლიმიტი 100 ათასის ნაცვლად 200 ათასი ლარი იქნება.2024 წელს ანალოგიური წესი კომერციულ ბანკებზეც გავრცელდა.ახალი წესის ძალაში შესვლის შემდეგ, საქართველოს ეროვნული ბანკი მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების მიერ სესხების გაცემის დამატებით წესებს განსაზღვრავს.საქართველოში სესხის ასაღებად აუცილებელია შემოსავლის და გადახდისუნარიაობის დადასტურება.2025 წლის იანვარში საქართველოს კომერციული ბანკების მიერ გაცემული კრედიტების მოცულობა წინა თვესთან შედარებით, 459,03 მლნ ლარით, ანუ 0,74%-ით გაიზარდა და 1 თებერვლისთვის 62,68 მილიარდი ლარი შეადგინა.საანგარიშო პერიოდში კრედიტების მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში 36,05 მილიონი ლარით, ანუ 0,1%-ით გაიზარდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების მოცულობა - 422,98 მილიონი ლარით, ანუ 1,57%-ით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/0a/16/283536270_337:0:3068:2048_1920x0_80_0_0_68541463617697bca7765fcd615577a5.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს პარლამენტი, კანონმდებლობა, საქართველოს ეკონომიკა, ახალი ამბები
ცვლილებების ამოქმედების შემდეგ ერთ მოქალაქეზე გასაცემი კრედიტის ლიმიტი 100 ათასის ნაცვლად 200 ათასი ლარი იქნება.
თბილისი, 18 მარტი — Sputnik. კანონპროექტი, რომელიც მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებისთვის ერთ ადამიანზე გასაცემი საკრედიტო ლიმიტის გაზრდას ითვალისწინებს, საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით დაამტკიცა.
კანონპროექტის თანახმად, ცვლილებების ამოქმედების შემდეგ ერთ მოქალაქეზე გასაცემი კრედიტის ლიმიტი 100 ათასის ნაცვლად 200 ათასი ლარი იქნება.
2024 წელს ანალოგიური წესი კომერციულ ბანკებზეც გავრცელდა.
ახალი წესის ძალაში შესვლის შემდეგ, საქართველოს ეროვნული ბანკი მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების მიერ სესხების გაცემის დამატებით წესებს განსაზღვრავს.
საქართველოში სესხის ასაღებად აუცილებელია შემოსავლის და გადახდისუნარიაობის დადასტურება.
2025 წლის იანვარში საქართველოს კომერციული ბანკების მიერ გაცემული კრედიტების მოცულობა წინა თვესთან შედარებით, 459,03 მლნ ლარით, ანუ 0,74%-ით გაიზარდა და 1 თებერვლისთვის 62,68 მილიარდი ლარი შეადგინა.
საანგარიშო პერიოდში კრედიტების მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში 36,05 მილიონი ლარით, ანუ 0,1%-ით გაიზარდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების მოცულობა - 422,98 მილიონი ლარით, ანუ 1,57%-ით.