საქართველოს ეროვნული ბანკი
თბილისი, 16 მარტი — Sputnik. 2025 წლის პირველ ნახევარში საქართველოში ინფლაცია მიზნობრივ 3%-იან მაჩვენებელს მიაღწევს, ნათქვამია ეროვნული ბანკის მასალებში.საქართველოში წლიურმა ინფლაციამ (2025 წლის თებერვალი 2024 წლის თებერვალთან) 2,4% შეადგინა, (სამიზნე მაჩვენებელი არის 3%)„საერთაშორისო ბაზრებზე გაზრდილი ზეწოლის ფონზე ინფლაცია ეტაპობრივად მიუახლოვდება მიზნობრივ მაჩვენებელს და 2025 წლის პირველ ნახევარში მას მიახლოვდება. ამის შემდეგ, ნაწილობრივ საბაზისო ეფექტის გავლენით, დროებით გადააჭარბებს სამიზნე მაჩვენებელს და საშუალოვადიან პერსპექტივაში 3%-მდე დასტაბილურდება“, - ნათქვამია სებ-ის ინფორმაციაში. ფასები ყველაზე მეტად გაიზარდა სასტუმროებსა და რესტორნებზე (6,8%), ჯანდაცვაზე (5,4%), განათლებაზე (5,2%), ალკოჰოლსა და თამბაქოს ნაწარმზე (4,7%), ასევე საკვებსა და უალკოჰოლო სასმელებზე (3,7%).2025 წლის თებერვალში, 2025 წლის იანვართან შედარებით, ინფლაციის დონემ 0,4% შეადგინა.ეროვნული ბანკის საბაზისო სცენარის მიხედვით, 2025 წელს ინფლაციის საშუალო მაჩვენებელი 4,2% იქნება.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/23230/86/232308632_173:0:2902:2047_1920x0_80_0_0_bcc2a3f1870b5f55b6d4d5dac4a7edc3.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს ეროვნული ბანკი , საქართველოს ეკონომიკა, ახალი ამბები
2025 წლის თებერვალში, 2025 წლის იანვართან შედარებით, ინფლაციის დონემ 0,4% შეადგინა.
თბილისი, 16 მარტი — Sputnik. 2025 წლის პირველ ნახევარში საქართველოში ინფლაცია მიზნობრივ 3%-იან მაჩვენებელს მიაღწევს, ნათქვამია ეროვნული ბანკის მასალებში.
საქართველოში წლიურმა ინფლაციამ (2025 წლის თებერვალი 2024 წლის თებერვალთან) 2,4% შეადგინა, (სამიზნე მაჩვენებელი არის 3%)
„საერთაშორისო ბაზრებზე გაზრდილი ზეწოლის ფონზე ინფლაცია ეტაპობრივად მიუახლოვდება მიზნობრივ მაჩვენებელს და 2025 წლის პირველ ნახევარში მას მიახლოვდება. ამის შემდეგ, ნაწილობრივ საბაზისო ეფექტის გავლენით, დროებით გადააჭარბებს სამიზნე მაჩვენებელს და საშუალოვადიან პერსპექტივაში 3%-მდე დასტაბილურდება“, - ნათქვამია სებ-ის ინფორმაციაში.
ფასები ყველაზე მეტად გაიზარდა სასტუმროებსა და რესტორნებზე (6,8%), ჯანდაცვაზე (5,4%), განათლებაზე (5,2%), ალკოჰოლსა და თამბაქოს ნაწარმზე (4,7%), ასევე საკვებსა და უალკოჰოლო სასმელებზე (3,7%).
ეროვნული ბანკის საბაზისო სცენარის მიხედვით, 2025 წელს ინფლაციის საშუალო მაჩვენებელი 4,2% იქნება.