თბილისი, 15 მარტი — Sputnik. საქართველოს პარლამენტი განიხილავს კანონპროექტს, რომელიც ითვალისწინებს დოზის შეცვლას გარკვეული ნარკოტიკული საშუალებებისთვის, ასევე მარიხუანისთვის, რომლებიც პირადი მოხმარებისა და სისხლის სამართლის წესით დასჯადი შენახვისთვის არის განკუთვნილი.კანონი „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ განსაზღვრავს აკრძალული პრეპარატების ჩამონათვალს და მათ დოზებს სამ კატეგორიად: მცირე დოზა პირადი მოხმარებისთვის, დიდი და განსაკუთრებით დიდი რაოდენობა. სწორედ ამ დოზას იყენებს პოლიცია სისხლის სამართლის საქმის აღძვრისას.სიაში შედის 272 ნარკოტიკული საშუალება, რომელიც ითვლება ნარკოტიკად და 72 ფსიქოტროპული პრეპარატი, რომელთა მიმოქცევა მკაცრად კონტროლდება.ცვლილებების მიხედვით, დოზის „განსაკუთრებით დიდი ოდენობის“ კატეგორიის დოზა განახევრდება, რაც აღმოჩენის ან გასაღების შემთხვევაში ითვალისწინებს სასჯელის უმაღლეს ზომას - უვადო თავისუფლების აღკვეთას.ასეთი ნარკოტიკების და მათი პრეკურსორების სიაში შედის ბუპრენორფინი, კოკაინი, მარიხუანა, კანაფი, ფსილოციბინი, ტეტრაკანაბინოლი, კეტამინი და პრეგაბალინი.პირადი მოხმარებისთვის დასაშვები დოზები, რომლებიც ჯარიმას ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს, უცვლელი დარჩება.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24103/40/241034073_0:0:2592:1944_1920x0_80_0_0_5d9fc40b36b1c753878d3f442f9f84fa.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, ბრძოლა ნარკოდანაშაულთან, კრიმინალი საქართველოში, საქართველოს პარლამენტი
16:44 15.03.2025 (განახლებულია: 22:28 15.03.2025) ორჯერ მცირდება „განსაკუთრებით დიდი ოდენობის“ კატეგორია, რომელიც უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
თბილისი, 15 მარტი — Sputnik. საქართველოს პარლამენტი განიხილავს კანონპროექტს, რომელიც ითვალისწინებს დოზის შეცვლას გარკვეული ნარკოტიკული საშუალებებისთვის, ასევე მარიხუანისთვის, რომლებიც პირადი მოხმარებისა და სისხლის სამართლის წესით დასჯადი შენახვისთვის არის განკუთვნილი.
კანონი „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ განსაზღვრავს აკრძალული პრეპარატების ჩამონათვალს და მათ დოზებს სამ კატეგორიად: მცირე დოზა პირადი მოხმარებისთვის, დიდი და განსაკუთრებით დიდი რაოდენობა. სწორედ ამ დოზას იყენებს პოლიცია სისხლის სამართლის საქმის აღძვრისას.
სიაში შედის 272 ნარკოტიკული საშუალება, რომელიც ითვლება ნარკოტიკად და 72 ფსიქოტროპული პრეპარატი, რომელთა მიმოქცევა მკაცრად კონტროლდება.
ცვლილებების მიხედვით, დოზის „განსაკუთრებით დიდი ოდენობის“ კატეგორიის დოზა განახევრდება, რაც აღმოჩენის ან გასაღების შემთხვევაში ითვალისწინებს სასჯელის უმაღლეს ზომას - უვადო თავისუფლების აღკვეთას.
ასეთი ნარკოტიკების და მათი პრეკურსორების სიაში შედის ბუპრენორფინი, კოკაინი, მარიხუანა, კანაფი, ფსილოციბინი, ტეტრაკანაბინოლი, კეტამინი და პრეგაბალინი.
პირადი მოხმარებისთვის დასაშვები დოზები, რომლებიც ჯარიმას ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს, უცვლელი დარჩება.