საქართველოს საგარეო ვაჭრობა ზრდას განაგრძობს - ბოლო მონაცემები
უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 1,9 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 53,1%-ით მეტია. 15.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-15T14:33+0400
თბილისი, 15 მარტი — Sputnik. საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა 2025 წლის იანვარ-თებერვალში 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 15,4%-ით გაიზარდა და 3,6 მლრდ დოლარი შეადგინა (არაორგანიზებული ვაჭრობის გაუთვალისწინებლად), ნათქვამია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.საანგარიშო პერიოდში ქვეყანაში 2,7 მლრდ დოლარის ღირებულების პროდუქციის იმპორტი განხორციელდა – 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 19,5%-ით მეტი.ექსპორტმა 835,4 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც 2024 წლის იანვარ-თებერვალთან შედარებით 4%-ით მეტია.უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 1,9 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 53,1%-ით მეტია.საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა 2024 წელს 2023 წელთან შედარებით 8%-ით გაიზარდა და 23,4 მილიარდი დოლარი შეადგინა (არაორგანიზებული ვაჭრობის ჩათვლის გარეშე). ამასთან, გასულ წელს დაახლოებით 6,6 მილიარდი დოლარის ქართული პროდუქცია იქნა ექსპორტირებული - თითქმის 8%-ით მეტი, ვიდრე 2023 წელს.2024 წელს ქვეყანამ 16,8 მილიარდი დოლარის ღირებულების პროდუქციის იმპორტი განახორციელა, რაც 8,1%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/01/14/285767195_212:0:2943:2048_1920x0_80_0_0_3be07b55161cc0933257684e20eb9a73.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, ეკონომიკა, საქართველოს ეკონომიკა, საქსტატი
უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 1,9 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 53,1%-ით მეტია.
თბილისი, 15 მარტი — Sputnik. საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა 2025 წლის იანვარ-თებერვალში 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 15,4%-ით გაიზარდა და 3,6 მლრდ დოლარი შეადგინა (არაორგანიზებული ვაჭრობის გაუთვალისწინებლად), ნათქვამია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.
საანგარიშო პერიოდში ქვეყანაში 2,7 მლრდ დოლარის ღირებულების პროდუქციის იმპორტი განხორციელდა – 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 19,5%-ით მეტი.
ექსპორტმა 835,4 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც 2024 წლის იანვარ-თებერვალთან შედარებით 4%-ით მეტია.
საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა 2024 წელს 2023 წელთან შედარებით 8%-ით გაიზარდა და 23,4 მილიარდი დოლარი შეადგინა (არაორგანიზებული ვაჭრობის ჩათვლის გარეშე). ამასთან, გასულ წელს დაახლოებით 6,6 მილიარდი დოლარის ქართული პროდუქცია იქნა ექსპორტირებული - თითქმის 8%-ით მეტი, ვიდრე 2023 წელს.
2024 წელს ქვეყანამ 16,8 მილიარდი დოლარის ღირებულების პროდუქციის იმპორტი განახორციელა, რაც 8,1%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით.