საქართველოს სამოქალაქო ავიაცია
საქართველოს აეროპორტების გაერთიანება
თბილისი, 13 მარტი — Sputnik. საქართველოს აეროპორტები 2024 წელს 7,4 მილიონ მგზავრს მოემსახურა - ეს 23,9%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით, იუწყება საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო.საქართველოს აეროპორტებმა 2024 წელს მიიღო 3,711 მლნ მგზავრი (24,2 პროცენტით მეტი ვიდრე 2023 წელს), ხოლო აეროპორტებიდან გაემგზავრა 3,729 ათასი მგზავრი (23,5 პროცენტით მეტი).2024 წელს საქართველოს აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის 94 პროცენტი რეგულარულ ფრენებზე მოდიოდა. 2024 წელს საქართველოს აეროპორტებიდან განხორციელებული სამგზავრო რეისების რაოდენობამ 30,3 ათასი შეადგინა, რაც 18,9 პროცენტით აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს.2024 წელს საქართველოს საჰაერო ტრანსპორტით გადაყვანილია 644,5 ათასი მგზავრი, ხოლო მგზავრთბრუნვის მოცულობამ 1,766 მლნ მგზავრ-კილომეტრი შეადგინა.აღნიშნულ პერიოდში გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობა 1,8-ჯერ, მგზავრთბრუნვის მოცულობა კი 2-ჯერ აღემატება 2023 წლის მაჩვენებელს.სატვირთო გადაზიდვები2024 წელს საქართველოს აეროპორტებში ტვირთისა და ფოსტის ნაკადის მოცულობამ 26,2 ათასი ტონა შეადგინა, საიდანაც 86,7 პროცენტი მიღებული ტვირთი და ფოსტა იყო, ხოლო 13,3 პროცენტი - გაგზავნილი.2024 წელს საქართველოს აეროპორტებიდან განხორციელებული სამგზავრო რეისების რაოდენობამ 30,3 ათასი შეადგინა, რაც 18,9 პროცენტით აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს.2024 წელს საქართველოს საჰაერო ტრანსპორტით გადატანილია 269,6 ათასი ტონა ტვირთი, ხოლო ტვირთბრუნვის მოცულობამ 611,5 მლნ ტონა-კილომეტრი შეადგინა.აღნიშნულ პერიოდში, წინა წელთან შედარებით, გაიზარდა როგორც გადატანილი ტვირთის (20,3 პროცენტით), ისე ტვირთბრუნვის (43,6 პროცენტით) მოცულობა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/07/16/289125325_114:0:1935:1366_1920x0_80_0_0_4535d8d5e04f767b6a173fe9074d9348.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, ავიამიმოსვლა საქართველოში, საქართველოს სამოქალაქო ავიაცია, საქართველოს აეროპორტების გაერთიანება, საქსტატი
2024 წელს საქართველოს აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის 94 პროცენტი რეგულარულ ფრენებზე მოდიოდა.
თბილისი, 13 მარტი — Sputnik. საქართველოს აეროპორტები 2024 წელს 7,4 მილიონ მგზავრს მოემსახურა - ეს 23,9%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით, იუწყება საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო.
საქართველოს აეროპორტებმა 2024 წელს მიიღო 3,711 მლნ მგზავრი (24,2 პროცენტით მეტი ვიდრე 2023 წელს), ხოლო აეროპორტებიდან გაემგზავრა 3,729 ათასი მგზავრი (23,5 პროცენტით მეტი).
2024 წელს საქართველოს აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის 94 პროცენტი რეგულარულ ფრენებზე მოდიოდა. 2024 წელს საქართველოს აეროპორტებიდან განხორციელებული სამგზავრო რეისების რაოდენობამ 30,3 ათასი შეადგინა, რაც 18,9 პროცენტით აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს.
2024 წელს საქართველოს საჰაერო ტრანსპორტით გადაყვანილია 644,5 ათასი მგზავრი, ხოლო მგზავრთბრუნვის მოცულობამ 1,766 მლნ მგზავრ-კილომეტრი შეადგინა.
აღნიშნულ პერიოდში გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობა 1,8-ჯერ, მგზავრთბრუნვის მოცულობა კი 2-ჯერ აღემატება 2023 წლის მაჩვენებელს.
2024 წელს საქართველოს აეროპორტებში ტვირთისა და ფოსტის ნაკადის მოცულობამ 26,2 ათასი ტონა შეადგინა, საიდანაც 86,7 პროცენტი მიღებული ტვირთი და ფოსტა იყო, ხოლო 13,3 პროცენტი - გაგზავნილი.
2024 წელს საქართველოს აეროპორტებიდან განხორციელებული სამგზავრო რეისების რაოდენობამ 30,3 ათასი შეადგინა, რაც 18,9 პროცენტით აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს.
2024 წელს საქართველოს საჰაერო ტრანსპორტით გადატანილია 269,6 ათასი ტონა ტვირთი, ხოლო ტვირთბრუნვის მოცულობამ 611,5 მლნ ტონა-კილომეტრი შეადგინა.
აღნიშნულ პერიოდში, წინა წელთან შედარებით, გაიზარდა როგორც გადატანილი ტვირთის (20,3 პროცენტით), ისე ტვირთბრუნვის (43,6 პროცენტით) მოცულობა.