თბილისი, 11 მარტი — Sputnik. 2025 წლის ინავარში საქართველოში 1,3 მლნ დოლარის ღირებულების 200 ტონაზე მეტი მოჭრილი ყვავილისა და თაიგულის იმპორტი განხორციელდა, ნათქვამია პორტალ Business Media Group-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.ყვავილების იმპორტის პარალელურად, იზრდება ფასებიც. შედარებისთვის: 2024 წლის იანვარში ეს მაჩვენებელი იყო 167 ტონა - 497 ათას დოლარზე მეტი, 2023 წელს კი 140 ტონა - 322,7 ათასი დოლარის ღირებულების.რაც შეეხება იმპორტიორ ქვეყნებს, „საქსტატის" ინფორმაციით, მიმდინარე წლის იანვრის მონაცემებით მთავარი საიმპორტო ბაზრებია:მზარდია ყვავილების იმპორტის წლიური მაჩვენებლებიც. 2024 წელს ქვეყანაში შემოიტანეს 11,4 მლნ დოლარის ღირებულების 1901 ტონა ყვავილი, 2023 წელს კი 5,1 მლნ დოლარის ღირებულების 1719 ტონა.იზრდება ყვავილების იმპორტის წლიური მოცულობაც. 2024 წელს საქართველომ სულ 11,4 მილიონი დოლარის ღირებულების 1901 ტონა ყვავილი შემოიტანა, 2023 წელს კი 5,1 მილიონი დოლარის ღირებულების 1719 ტონა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/02/0e/274868081_0:0:1280:960_1920x0_80_0_0_070dfe0b4aee7820aacea14019820928.jpgSputnik საქართველო