საპროტესტო აქციები თბილისში
თბილისი, 11 მარტი — Sputnik. შოთა რუსთაველის სახელობის საქართველოს თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მიერ ჯერ არ არის გამოცემული ბრძანება თბილისში საპროტესტო აქციებში მონაწილე პირებისთვის სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტის შესახებ, ნათქვამია უნივერსიტეტის განცხადებაში.10 მარტს უნივერსიტეტის ადმინისტრაციამ ანტისამთავრობო აქციებში მონაწილე სტუდენტებს SMS-შეტყობინებები გაუგზავნა და გააფრთხილა სტატუსის გაუქმების შესახებ. კომისიის გადაწყვეტილებით უკმაყოფილო აქციის მონაწილეებმა და სტუდენტებმა უნივერსიტეტის წინ ახალი საპროტესტო აქცია გამართეს და პარლამენტის შენობის წინ ღამეც გაათენეს. სტუდენტები რექტორთან შეხვედრას ითხოვენ.როგორც უნივერსიტეტის ადმინისტრაციაში აღნიშნეს, სტუდენტებს აქვთ უფლება გაასაჩივრონ ეთიკის კომისიის გადაწყვეტილება და წერილობით მიმართონ რექტორს სამი სამუშაო დღის განმავლობაში.თავის მხრივ, რექტორს აქვს ერთი თვის ვადა თითოეული სტუდენტის საქმის განსახილველად და საბოლოო გადაწყვეტილების მისაღებად.თეატრალური უნივერსიტეტის სტუდენტების ნაწილს, რომელიც შეიძლება საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან გარიცხონ, უნივერსიტეტის ფოიე 80 დღეზე მეტხანს ჰქონდათ დაკავებული. ახალგაზრდების თქმით, 9 მარტს სამართალდამცველებმა ისინი აიძულეს შენობა დაეტოვებინათ და დაკავებით დაემუქრნენ. ახალგაზრდები ასევე დააჯარიმეს - თითოეული 5 ათასი ლარით.საქართველოში საპროტესტო აქციები 28 ნოემბრიდან, მას შემდეგ იმართება, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებები 2028 წლამდე დღის წესრიგიდან მოხსნას.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/05/10/287947873_347:0:3078:2048_1920x0_80_0_0_57d23fae9305200bb8fbbadaa90001dd.jpgSputnik საქართველო