© photo: Sputnik / Stringerშალვა პაპუაშვილი
შალვა პაპუაშვილი - Sputnik საქართველო, 1920, 10.03.2025
მმართველი პარტია „ქართული ოცნება" უკვე დარწმუნებულია თავის გამარჯვებაში, ადგილობრივი ოპოზიცია კი კვლავ ითხოვს ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებას.
თბილისი, 10 მარტი — Sputnik. საბოლოო ჯამში ყველა მიიღებს მონაწილეობას ადგილობრივი თვითმმართელობის არჩევნებში, რომელსაც პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი დანიშნავს, განაცხადა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა.
„საბოლოოდ, მათ პოლიტიკურ განცხადებებს დიდი ფასი არ აქვს, დადგება ოქტომბერი და ყველა ვნახავთ, რომ საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილის მიერ დანიშნულ თვითმმართველობის არჩევნებში ყველა მიიღებს მონაწილეობს იმ კანონმდებლობით, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა მიიღო", - განაცხადა პაპუაშვილმა.
როგორც პარლამენტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, ოქტომბრის არჩევნებს ცენტრალური საარჩევნო კომისია იმ შემადგენლობით ჩაატარებს, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა.
პაპუაშვილის თქმით, „მარიონეტული ოპოზიცია" გარედან იმართება და მათი ქმედებები მიმართულია საქართველოს ეკონომიკის ძირის გამოთხრისკენ, რასაც „გირჩი - მეტი თავისუფლების" ლიდერის ზურაბ ჯაფარიძის ბოლო განცხადება მოწმობს.
ჯაფარიძე ახალი არჩევნების დანიშვნამდე და ყველა პოლიტპატიმარის გათავისუფლებამდე სექტორალური ეკონომიკური სანქციების შემოღების წინადადებით გამოდის. კერძოდ, Cartu Bank-ი, რომელიც მმართველი პარტიის დამფუძნებელ ბიძინა ივანიშვილს ეკუთვნის, ჩაიხსნას SWIFT-ს, Visa-სა და MasterCard-სგან; შეჩერდეს თავისუფალი ვაჭრობა ევროკავშირთან; მოქმედი ხელისუფლების მხარდამჭერი ბიზნესმენებისა და კომპანიების ბოიკოტის ორგანიზება; „ქართული ოცნების" ე.წ. „ელიტას" და მათი ოჯახის წევრებს აეკრძალოთ შენგენის ზონის ქვეყნებში უვიზოდ შესვლა.
როგორც ჯაფარიძემ აღნიშნა, ამ ღონისძიებებს თან უნდა ახლდეს მასობრივი პროტესტი და საზოგადოებრივი ზეწოლა და მათი მიზანი ეკონომიკური მდგომარეობის გაუარესება უნდა იყოს.
„მარიონეტული ოპოზიცია სრულად გარედან იმართება. ამ დღეებშიც აკვირდებოდით, რომ შემოიარეს რამდენიმე დედაქალაქი, მიიღეს ინსტრუქციები. ვხედავთ მათ განცხადებებს, თუ როგორ უნდა გამოუთხარონ ძირი საქართველოს ეკონომიკას, როგორ უნდა დააორგანიზონ ტერორი და ა.შ. ვგულისხმობ ზურაბ ჯაფარიძის განცხადებებს ამასთან დაკავშირებით", - განაცხადა პაპუაშვილმა.