ბაღდათი-საირმის გზაზე ტრანსპორტის მოძრაობის სპეციალური რეჟიმი ამოქმედდება
ავტომობილები აღნიშნული რეჟიმით შსს-ს შესაბამისი რეგიონული ქვედანაყოფების უშუალო ზედამხედველობითა და კოორდინაციით იმოძრავებენ. 09.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-09T13:52+0400
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24556/99/245569917_272:0:2497:1669_1920x0_80_0_0_f95d1002a4d342246ecbb3be0eb4fcff.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, ტურიზმი საქართველოში, საქართველოს რეგიონები, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, საზოგადოება, ახალი ამბები
ავტომობილები აღნიშნული რეჟიმით შსს-ს შესაბამისი რეგიონული ქვედანაყოფების უშუალო ზედამხედველობითა და კოორდინაციით იმოძრავებენ.
თბილისი, 9 მარტი — Sputnik. შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი(საღორია)-ბაღდათი-აბასთუმანი-ბენარას საავტომობილო გზის 32-47,8 კილომეტრ მონაკვეთზე დაგეგმილი სარეაბილიტაციო სამუშაოების პერიოდში ავტოტრანსპორტის მოძრაობა ყოველდღიურად შეიზღუდება, ნათქვამია საავტომობილო გზების დეპარტამენტის განცხადებაში.
დღე-ღამის დანარჩენ პერიოდში, ავტოტრანსპორტის გადაადგილება დასაშვებია გაუჩერებლად გავლის რეჟიმში.
კურორტი საირმე სუბტროპიკული სარტყლის მთიან ზონაში, ზღვის დონიდან 950 მეტრზე მდებარეობს.
საირმე ერთადერთი კურორტია საქართველოში, სადაც ხუთი სხვადასხვა სამკურნალო თვისების მქონე მინერალური სასმელი წყარო და ერთი თერმული მინერალური წყალი მოედინება, რითაც მრავალი დაავადების განკურნებაა შესაძლებელი.
საირმის შესახებ ცნობილი XIX საუკუნის ბოლოს გახდა, ხოლო ფუნქციონირება XX საუკუნის 30-იან წლებში დაიწყო. აქ აშენდა საკურორტო შენობები, გაირკვა მინერალური წყლების შემადგენლობა და მათი სამკურნალო თვისებები, მოეწყო სამედიცინო მომსახურების პუნქტები.