ხელისუფლება ემსახურება მხოლოდ ხალხს და არა გარე ძალებს - პარლამენტის თავმჯდომარე
საქართველოს ხელისუფლება ემსახურება მხოლოდ საზოგადოებისა და ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებს და არა გარე მოთამაშეებს 07.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-07T18:48+0400
თბილისი, 7 მარტი — Sputnik. საქართველო მოქმედებს მხოლოდ ქართველი ხალხის ინტერესებიდან გამომდინარე, როგორც პოლიტიკურ, ასევე ეკონომიკურ საკითხებში, განაცხადა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა.ბოლო დროს ხელისუფლებას სულ უფრო ხშირად აკრიტიკებენ იმის გამო, რომ ის მოქმედებს მესამე ქვეყნების ინტერესებში რიგი საკითხების გადაწყვეტისას და, ფაქტობრივად, საკუთარ თავს ევროკავშირს უპირისპირებს.ალიანსები და თანამშრომლობა დგება იქ, სადაც ქართველი ხალხის ეროვნული ინტერესი ემთხვევა სხვა ქვეყნების ეკონომიკური თუ პოლიტიკური ჯგუფების ინტერესებს, დაასკვნა მან.საქართველო და დასავლეთისაქართველოს პარტნიორობა მთელ რიგ დასავლურ ქვეყანასთან გაუარესდა ქვეყანაში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონის მიღების შემდეგ. ურთიერთობები კიდევ უფრო გაუარესდა "ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ" კანონის მიღების შემდეგაც, რომელიც ლგბტ-პროპაგანდას კრძალავს.ევროკავშირმა შეაჩერა საქართველოში მაღალი დონის ვიზიტები და ყველა მაღალი დონის შეხვედრა საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ბრიუსელში. საქართველოს მთავრობას მრავალმილიონიანი ფინანსური დახმარება შეუჩერდა.შტატებმა ასევე შეაჩერეს საქართველოსთან სტრატეგიული პარტნიორობა, გაურკვეველი დროით გადადეს სამხედრო სწავლება "ღირსეული პარტნიორი 2024" (Noble Partner) და შეაჩერეს მთავრობისთვის განკუთვნილი დახმარება 95 მლნ დოლარის ოდენობით.აშშ-მ „დემოკრატიისთვის ძირის გამოთხრისთვის" საქართველოს 100-ზე მეტ მოქალაქეს, მათ შორის მინისტრებს, დეპუტატებსა და ძალოვანებს სავიზო შეზღუდვები დაუწესა, გარდა ამისა დააწესა სანქციები "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ.ევროკავშირის ხუთმა ქვეყანამ, ასევე დიდმა ბრიტანეთმა, შეერთებულმა შტატებმა და უკრაინამ საქართველოს ხელისუფლების 300-ზე მეტ წარმომადგენელს სავიზო სანქციები დაუწესა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/0c/1d/291589584_79:0:1218:854_1920x0_80_0_0_9dcf886bcec85719938852f32f1f17a6.jpgSputnik საქართველო