საპროტესტო აქციები თბილისში
ამან გამოიწვია დასავლეთის ქვეყნების მკვეთრი რეაქცია და პროდასავლური კურსის მომხრეების ქუჩის ფართომასშტაბიან პროტესტს ბიძგი მისცა.2024 წლის ნოემბრის ბოლოს - დეკემბრის პირველ ნახევარში, თბილისსა და ქვეყნის სხვა ქალაქებში პერიოდულად ხდებოდა შეტაკებები და დაპირისპირება პოლიციასთან, ათობით ადამიანი დააკავეს, ბევრი დაშავდა, მათ შორის პოლიციელები, რომლებსაც აქციის მონაწილეები ფოიერვერკებს, ქვებს და სხვა საგნებით ესროდნენ.საპროტესტო აქციების დროს იგებოდა ბარიკადები, იკეტებოდა გზები და იბლოკებოდა დაწესებულებები. ამ ყველაფერმა გამოიწვია საქართველოში შეკრებებისა და მანიფესტაციების გამართვის წესების გამკაცრება. ახლა მომიტინგეებსა და პოლიციას შორის შეტაკებები ფაქტობრივად შეწყდა.საპროტესტო აქციები გრძელდება, მაგრამ პოლიცია უფრო მტკიცედ არ ანებებს მონაწილეებს გზების გადაკეტვას. ანტისამთავრობო საპროტესტო აქციებმა ვერ აიძულა მთავრობა აქციის მონაწილეებთან დათმობაზე წასულიყო.საპროტესტო აქციების ფონზე გაიმართა ქვეყნის ახალი პრეზიდენტის, მიხეილ ყაველაშვილის ინაუგურაცია, ასევე, „უცხოური აგენტების შესახებ“ კანონის ახალი რედაქციის მიღება. გარდა ამისა, ცვლილებები შედის „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში, რომელიც ტელევიზიებისა და რადიო კომპანიების უცხოურ დაფინანსებას კრძალავს.საქართველოს პარლამენტში უკვე განიხილება სოციალური ქსელების პუბლიკაციებზე კონტროლის დაწესება, რომლებიც საზოგადოებრივ აზრზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/03/0b/292448551_161:0:1121:720_1920x0_80_0_0_65a5b2ee54573f515481525289536506.jpgSputnik საქართველო
მულტიმედია, ვიდეო, საქართველო, საპროტესტო აქციები თბილისში , видео
12:34 07.03.2025 (განახლებულია: 12:34 11.03.2025) ნოემბრის ბოლოს საქართველოში საპროტესტო გამოსვლები დაიწყო ხელისუფლების გადაწყვეტილების გამო, რომლის შედეგად ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესი დროებით შეჩერდა
ამან გამოიწვია დასავლეთის ქვეყნების მკვეთრი რეაქცია და პროდასავლური კურსის მომხრეების ქუჩის ფართომასშტაბიან პროტესტს ბიძგი მისცა.
2024 წლის ნოემბრის ბოლოს - დეკემბრის პირველ ნახევარში, თბილისსა და ქვეყნის სხვა ქალაქებში პერიოდულად ხდებოდა შეტაკებები და დაპირისპირება პოლიციასთან, ათობით ადამიანი დააკავეს, ბევრი დაშავდა, მათ შორის პოლიციელები, რომლებსაც აქციის მონაწილეები ფოიერვერკებს, ქვებს და სხვა საგნებით ესროდნენ.
საპროტესტო აქციების დროს იგებოდა ბარიკადები, იკეტებოდა გზები და იბლოკებოდა დაწესებულებები. ამ ყველაფერმა გამოიწვია საქართველოში შეკრებებისა და მანიფესტაციების გამართვის წესების გამკაცრება. ახლა მომიტინგეებსა და პოლიციას შორის შეტაკებები ფაქტობრივად შეწყდა.
საპროტესტო აქციები გრძელდება, მაგრამ პოლიცია უფრო მტკიცედ არ ანებებს მონაწილეებს გზების გადაკეტვას. ანტისამთავრობო საპროტესტო აქციებმა ვერ აიძულა მთავრობა აქციის მონაწილეებთან დათმობაზე წასულიყო.
საპროტესტო აქციების ფონზე გაიმართა ქვეყნის ახალი პრეზიდენტის, მიხეილ ყაველაშვილის ინაუგურაცია, ასევე, „უცხოური აგენტების შესახებ“ კანონის ახალი რედაქციის მიღება. გარდა ამისა, ცვლილებები შედის „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში, რომელიც ტელევიზიებისა და რადიო კომპანიების უცხოურ დაფინანსებას კრძალავს.
საქართველოს პარლამენტში უკვე განიხილება სოციალური ქსელების პუბლიკაციებზე კონტროლის დაწესება, რომლებიც საზოგადოებრივ აზრზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს.