საქართველოს საგარეო პოლიტიკა
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო
თბილისი, 6 მარტი — Sputnik. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი საქართველოში ბელგიის ახლადდანიშნულ ელჩს ჟულიენ დე ფრაპონს შეხვდა. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს. უწყების ცნობით, საუბარი შეეხო ქვეყნებს შორის არსებული მეგობრული კავშირების გაღრმავების პერსპექტივებს. ასევე ყურადღება დაეთმო საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებს და სამომავლო განვითარების შესაძლებლობებს. მხარეებმა ისაუბრეს ევროპასა და რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების გარემოზე და თანმდევ გამოწვევებზეც. შეხვედრაზე ასევე ქვეყანაში მიმდინარე პროცესები განიხილეს. მინისტრმა ელჩს წარმატებული საქმიანობა უსურვა და მასთან შემდგომი თანამშრომლობის მზაობა გამოხატა. დიპლომატიური ურთიერთობები საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს შორის დამყარდა 1992 წლის 5 ივნისს. ბელგიის სამეფოში საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა 1993 წელს გაიხსნა. საქართველოსა და ბელგიას შორის ჩამოყალიბებული პარტნიორული ურთიერთობები ბოლო წლების განმავლობაში თანდათან უფრო გააქტიურდა. ქვეყნებს შორის აქტიურად მიმდინარეობს თანამშრომლობა ადამიანის უფლებების, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროებში, იდგმება ნაბიჯები ბელგიაში საქართველოსა და ქართული კულტურის ცნობადობის გაზრდის მიზნით. ქვეყნებს შორის აქცენტი კეთდება სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაძლიერებაზეც.
ახალი ამბები, საქართველო, საქართველოს საგარეო პოლიტიკა, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო , ბელგია
ქვეყნები აქტიურად თანამშრომლობენ ადამიანის უფლებების, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროებში.
თბილისი, 6 მარტი — Sputnik. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი საქართველოში ბელგიის ახლადდანიშნულ ელჩს ჟულიენ დე ფრაპონს შეხვდა. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
უწყების ცნობით, საუბარი შეეხო ქვეყნებს შორის არსებული მეგობრული კავშირების გაღრმავების პერსპექტივებს. ასევე ყურადღება დაეთმო საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებს და სამომავლო განვითარების შესაძლებლობებს.
მხარეებმა ისაუბრეს ევროპასა და რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების გარემოზე და თანმდევ გამოწვევებზეც. შეხვედრაზე ასევე ქვეყანაში მიმდინარე პროცესები განიხილეს.
მინისტრმა ელჩს წარმატებული საქმიანობა უსურვა და მასთან შემდგომი თანამშრომლობის მზაობა გამოხატა.
დიპლომატიური ურთიერთობები საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს შორის დამყარდა 1992 წლის 5 ივნისს. ბელგიის სამეფოში საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა 1993 წელს გაიხსნა.
საქართველოსა და ბელგიას შორის ჩამოყალიბებული პარტნიორული ურთიერთობები ბოლო წლების განმავლობაში თანდათან უფრო გააქტიურდა.
ქვეყნებს შორის აქტიურად მიმდინარეობს თანამშრომლობა ადამიანის უფლებების, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროებში, იდგმება ნაბიჯები ბელგიაში საქართველოსა და ქართული კულტურის ცნობადობის გაზრდის მიზნით.
ქვეყნებს შორის აქცენტი კეთდება სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაძლიერებაზეც.