სრულიად საქართველოს კათოლიკოს–პატრიარქი ილია მეორე
თბილისი, 6 მარტი — Sputnik. სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია მეორე ნუგზარ ბაგრატიონის გარდაცვალების გამო სამძიმარს გამოთქვამს. ბაგრატიონთა შთამომავალი ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი 75 წლის ასაკში 1 მარტს გარდაიცვალა. ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკი საქართველოს სამეფო სახლს 1984 წლიდან, 40-ზე მეტი წლის განმავლობაში მეთაურობდა. იგი იყო მიხეილ თუმანიშვილის მოსწავლე და მისი თანამოაზრე, რეჟისორი და პედაგოგი, პოეტ პეტრე გრუზინსკის შვილი, ბაგრატიონთა შთამომავალი. ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის ეკუთვნის შემდეგი დადგმები: მიშელ ფერმოს "კარებს აჯახუნებენ", მიხეილ მრევლიშვილის "წამება დედოფლისა", ილია ჭავჭავაძის "განდეგილი", გურამ დოჩანაშვილის "აღდგენითი სამუშაოები", ნოდარ დუმბაძის "ასტვაც ინჩუ ჰამარ", გურამ დოჩანაშვილის "ჰარალეთი, ჰარალეთი", გურამ დოჩანაშვილის "მხოლოდ ერთი კაცი", ანზორ სალუქვაძის "ნანილი", გურამ დოჩანაშვილის "მფრინავი ხვლიკი ქართულა" და სხვ. მას შესრულებული აქვს ერთ-ერთი მთავარი როლი ფილმში "ღიმილის ბიჭები".
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e6/01/14/263748779_0:60:1939:1514_1920x0_80_0_0_14e3765b7e66215e2a24569dcbcee109.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, კულტურა საქართველოში, საზოგადოება, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს–პატრიარქი ილია მეორე
ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკი ბაგრატიონთა შთამომავალი და "საქართველოს სამეფო სახლის" მეთაური იყო.
თბილისი, 6 მარტი — Sputnik. სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია მეორე ნუგზარ ბაგრატიონის გარდაცვალების გამო სამძიმარს გამოთქვამს.
ბაგრატიონთა შთამომავალი ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი 75 წლის ასაკში 1 მარტს გარდაიცვალა.
„დიდად ვწუხვართ ბატონი ნუგზარის გარდაცვალების გამო. ბაგრატიონთა დიდებული გვარის გამორჩეული წარმომადგენელი დღეს განსასვენებელს სვეტიცხოვლის დედა ეკლესიაში ჰპოვებს. ვემშვიდობებით განსაკუთრებულ პიროვნებას, წარმომავლობის გამო საუკუნეთა სიღრმიდან უხილავად თითოეულ ჩვენგანთან დაკავშირებულს", - ნათქვამია პატრიარქის სამძიმრის წერილში.
ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკი საქართველოს სამეფო სახლს 1984 წლიდან, 40-ზე მეტი წლის განმავლობაში მეთაურობდა.
იგი იყო მიხეილ თუმანიშვილის მოსწავლე და მისი თანამოაზრე, რეჟისორი და პედაგოგი, პოეტ პეტრე გრუზინსკის შვილი, ბაგრატიონთა შთამომავალი.
ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის ეკუთვნის შემდეგი დადგმები: მიშელ ფერმოს "კარებს აჯახუნებენ", მიხეილ მრევლიშვილის "წამება დედოფლისა", ილია ჭავჭავაძის "განდეგილი", გურამ დოჩანაშვილის "აღდგენითი სამუშაოები", ნოდარ დუმბაძის "ასტვაც ინჩუ ჰამარ", გურამ დოჩანაშვილის "ჰარალეთი, ჰარალეთი", გურამ დოჩანაშვილის "მხოლოდ ერთი კაცი", ანზორ სალუქვაძის "ნანილი", გურამ დოჩანაშვილის "მფრინავი ხვლიკი ქართულა" და სხვ. მას შესრულებული აქვს ერთ-ერთი მთავარი როლი ფილმში "ღიმილის ბიჭები".