საქართველოდან ვაშლის ექსპორტი გაიზარდა
ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად. 05.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-05T22:15+0400
თბილისი, 5 მარტი — Sputnik. 2024 წლის 1-ელი აგვისტოდან 2025 წლის 3 მარტის ჩათვლით პერიოდში საქართველომ ექსპორტზე 12,9 ათასი ტონა ვაშლი გაიტანა, რაც 6,3-ჯერ მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნათქვამია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში. უწყების ინფორმაციით, ბოლო შვიდი თვის განმავლობაში ვაშლის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 6,1-ჯერ გაიზარდა და ექსპორტირებული ვაშლის ღირებულებამ 8,2 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. რუსეთში ექსპორტირებულია 12.848 ტონა ვაშლი. ქართული ვაშლი ასევე გავიდა ყაზახეთში (60 ტონა), თურქეთსა (21 ტონა) და სომხეთში (2 ტონა). ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად. ფერმერებისგან მოსავლის ჩაბარება სექტემბრის დასაწყისიდან დაიწყო. 2024 წელს სახელმწიფომ, გასული წლების მსგავსად, არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამა განახორციელა, რომელიც 15 დეკემბერს დასრულდა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/02/14/250948344_170:0:2901:2048_1920x0_80_0_0_9cfdff56b2286daf99c5a9724e649da9.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს ეკონომიკა, საქართველოს სოფლის მეურნეობა, ახალი ამბები
ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად.
თბილისი, 5 მარტი — Sputnik. 2024 წლის 1-ელი აგვისტოდან 2025 წლის 3 მარტის ჩათვლით პერიოდში საქართველომ ექსპორტზე 12,9 ათასი ტონა ვაშლი გაიტანა, რაც 6,3-ჯერ მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნათქვამია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
უწყების ინფორმაციით, ბოლო შვიდი თვის განმავლობაში ვაშლის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 6,1-ჯერ გაიზარდა და ექსპორტირებული ვაშლის ღირებულებამ 8,2 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.
რუსეთში ექსპორტირებულია 12.848 ტონა ვაშლი. ქართული ვაშლი ასევე გავიდა ყაზახეთში (60 ტონა), თურქეთსა (21 ტონა) და სომხეთში (2 ტონა).
ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად. ფერმერებისგან მოსავლის ჩაბარება სექტემბრის დასაწყისიდან დაიწყო.
2024 წელს სახელმწიფომ, გასული წლების მსგავსად, არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამა განახორციელა, რომელიც 15 დეკემბერს დასრულდა.