თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. 2024 წელს საქართველოში შიდა ტურისტების რიცხვი 5,9%-ით გაიზარდა 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" ინფორმაციაში.უწყების ცნობით, საანგარიშო პერიოდში საქართველოს შიგნით თვეში საშუალოდ იმოგზაურა ქვეყნის 1.354,8 ათასმა მოქალაქემ. მათ განახორციელეს 1.638,7 ათასი ვიზიტი (2,5%-ით მეტი 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით) სხვა დასახლებულ პუნქტში, საიდანაც ტურისტული ვიზიტი 735,8 ათასი იყო.საქართველოში ადგილობრივი მოგზაური მოსახლეობის ძირითადი ასაკია 31–50 წელი, მათ საერთო რაოდენობის 36,5% შეადგინეს. მოგზაურობის მთავარი მიმართულება იყო თბილისი, მეორე ადგილზეა იმერეთი, მესამეზე – აჭარა.სად იყვნენ და რამდენი დახარჯეს ადგილობრივმა ტურისტებმა2024 წელს ყველაზე ხშირად იმოგზაურეს მეგობრებისა და ნათესავების მოსანახულებლად. ხშირი იყო მოგზაურობები საყიდლებზე, დასასვენებლად და გასართობად.შიდა ტურისტების საშუალო ხარჯმა 300 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 7,9%-ით მეტია 2023 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით. ამასთან, ერთი ადამიანის საშუალო ხარჯი თვეში გაიზარდა 5,4%-ით და 183,1ლარი შეადგინა.ვიზიტების დროს ფული უმეტესად დაიხარჯა საყიდლებზე, კვებასა და ტრანსპორტზე.ვიზიტების დროს ფული უმეტესად დაიხარჯა საყიდლებზე, კვებასა და ტრანსპორტზე.შიდა ტურისტების 55,6%-ს ქალები შეადგენენ.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/05/0e/277661366_0:0:2732:2048_1920x0_80_0_0_8edff8cb13022b875f90b611769fbeb4.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქსტატი, ტურიზმი საქართველოში, საზოგადოება, ახალი ამბები, საქართველოს ეკონომიკა
ვიზიტების დროს ფული უმეტესად დაიხარჯა საყიდლებზე, კვებასა და ტრანსპორტზე.
თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. 2024 წელს საქართველოში შიდა ტურისტების რიცხვი 5,9%-ით გაიზარდა 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" ინფორმაციაში.
უწყების ცნობით, საანგარიშო პერიოდში საქართველოს შიგნით თვეში საშუალოდ იმოგზაურა ქვეყნის 1.354,8 ათასმა მოქალაქემ. მათ განახორციელეს 1.638,7 ათასი ვიზიტი (2,5%-ით მეტი 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით) სხვა დასახლებულ პუნქტში, საიდანაც ტურისტული ვიზიტი 735,8 ათასი იყო.
საქართველოში ადგილობრივი მოგზაური მოსახლეობის ძირითადი ასაკია 31–50 წელი, მათ საერთო რაოდენობის 36,5% შეადგინეს. მოგზაურობის მთავარი მიმართულება იყო თბილისი, მეორე ადგილზეა იმერეთი, მესამეზე – აჭარა.
სად იყვნენ და რამდენი დახარჯეს ადგილობრივმა ტურისტებმა
2024 წელს ყველაზე ხშირად იმოგზაურეს მეგობრებისა და ნათესავების მოსანახულებლად. ხშირი იყო მოგზაურობები საყიდლებზე, დასასვენებლად და გასართობად.
რეზიდენტი ტურისტების ვიზიტების მიზანი (ერთი თვის საშუალო მაჩვენებელი)