ქართულ–უკრაინული ურთიერთობები
თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. ლიეტუვამ გაზარდა ღვინის ექსპორტი რუსეთში, ხოლო საქართველოს მოუწოდებს მაღაზიების დახლებიდან რუსული საქონელი ამოიღოს, დაწერა პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა სოციალურ ქსელში.უკრაინაში კონფლიქტის დაწყებისთანავე საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სანქციებს არ დააწესებდა, რადგან ამით მხოლოდ საქართველო დაზარალდებოდა. ამავდროულად, ხელისუფლება სისტემატურად აცხადებს, რომ ისინი იცავენ საერთაშორისო ანტირუსულ სანქციებს, რომლებიც დაკავშირებულია ფინანსებთან და საზღვარზე საქონლის გადაადგილებასთან.პარლამენტის თავმჯდომარემ ასევე გამოაქვეყნა საქართველოში ლიეტუვის ყოფილი ელჩის ანდრიუს კალინდრას მიერ 2022 წლის 26 თებერვალს, უკრაინაში კონფლიქტის დაწყებიდან მეორე დღეს გამოქვეყნებული პოსტი და მას პროვოკაციული უწოდა.„მას (ლიეტუვის ელჩს - რედ.) არ დაეზარა, თბილისის ერთ-ერთ მაღაზიაში ფოტო გადაუღო რუსული წარმოების პროდუქტებს, შემდეგ Twitter-ზე გამოაქვეყნა და მოგვიწოდა, შევწყვიტოთ რუსეთის ეკონომიკის მხარდაჭერა“, - დაწერა პაპუაშვილი.როგორც ადრე პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა განაცხადა, Deep State-ის წარმომადგენლები მოუწოდებდნენ საქართველოს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების შემოღებას, უკრაინაში მოხალისეებისა და იარაღის გაგზავნას და ასევე „მეორე ფრონტის" გახსნას.„მეორე ფრონტის“ გახსნა არის გარკვეული დასავლელი და უკრაინელი პოლიტიკოსების საქართველოს ხელისუფლებისადმი მოწოდება, დაიწყოს სამხედრო მოქმედებები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ არაერთხელ განაცხადა, რომ ამ მოწოდებაზე უარის თქმამ დასავლეთთან ურთიერთობებში ბზარი გააჩინა.2025 წლის იანვარში საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 7%-ით გაიზარდა და 203,3 მლნ დოლარი შეადგინა.2024 წელს ქვეყნებმა დაახლოებით 2,5 მილიარდი დოლარის საქონლით ივაჭრეს, რაც 5,4%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით. ამასთან, შარშან საქართველოდან რუსეთში ექსპორტი გაიზარდა 3,7%-ით, რუსეთიდან საქართველოში იმპორტი კი გაიზარდა 6%-ით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/0c/1d/291588929_84:0:1223:854_1920x0_80_0_0_42897fec6157d7bb5c24765a37cfee37.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, ლიეტუვა , პოლიტიკა საქართველოში, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე , უკრაინა , ქართულ–უკრაინული ურთიერთობები, რუსეთი, ახალი ამბები
რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების არდაწესების გამო საქართველოს ხელისუფლება არაერთხელ გამხდარა დასავლეთის მხრიდან კრიტიკის ობიექტი
თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. ლიეტუვამ გაზარდა ღვინის ექსპორტი რუსეთში, ხოლო საქართველოს მოუწოდებს მაღაზიების დახლებიდან რუსული საქონელი ამოიღოს, დაწერა პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა სოციალურ ქსელში.
უკრაინაში კონფლიქტის დაწყებისთანავე საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სანქციებს არ დააწესებდა, რადგან ამით მხოლოდ საქართველო დაზარალდებოდა. ამავდროულად, ხელისუფლება სისტემატურად აცხადებს, რომ ისინი იცავენ საერთაშორისო ანტირუსულ სანქციებს, რომლებიც დაკავშირებულია ფინანსებთან და საზღვარზე საქონლის გადაადგილებასთან.
„ომის დაწყებიდან ორი წლის შემდეგ გაირკვა, რომ ლიეტუვა გახდა მსოფლიოში ნომერ პირველი ქვეყანა რუსეთში ღვინის ექსპორტის მხრივ. ამასთან, იგი თავად ღვინოს არ აწარმოებს. ალბათ, ყველა დაფიქრდება, რაშია ამ ამბის მორალი", - განაცხადა სპიკერმა.
პარლამენტის თავმჯდომარემ ასევე გამოაქვეყნა საქართველოში ლიეტუვის ყოფილი ელჩის ანდრიუს კალინდრას მიერ 2022 წლის 26 თებერვალს, უკრაინაში კონფლიქტის დაწყებიდან მეორე დღეს გამოქვეყნებული პოსტი და მას პროვოკაციული უწოდა.
„მას (ლიეტუვის ელჩს - რედ.) არ დაეზარა, თბილისის ერთ-ერთ მაღაზიაში ფოტო გადაუღო რუსული წარმოების პროდუქტებს, შემდეგ Twitter-ზე გამოაქვეყნა და მოგვიწოდა, შევწყვიტოთ რუსეთის ეკონომიკის მხარდაჭერა“, - დაწერა პაპუაშვილი.
როგორც ადრე პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა განაცხადა, Deep State-ის წარმომადგენლები მოუწოდებდნენ საქართველოს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების შემოღებას, უკრაინაში მოხალისეებისა და იარაღის გაგზავნას და ასევე „მეორე ფრონტის" გახსნას.
„მეორე ფრონტის“ გახსნა არის გარკვეული დასავლელი და უკრაინელი პოლიტიკოსების საქართველოს ხელისუფლებისადმი მოწოდება, დაიწყოს სამხედრო მოქმედებები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ არაერთხელ განაცხადა, რომ ამ მოწოდებაზე უარის თქმამ დასავლეთთან ურთიერთობებში ბზარი გააჩინა.
2025 წლის იანვარში საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 7%-ით გაიზარდა და 203,3 მლნ დოლარი შეადგინა.
2024 წელს ქვეყნებმა დაახლოებით 2,5 მილიარდი დოლარის საქონლით ივაჭრეს, რაც 5,4%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით. ამასთან, შარშან საქართველოდან რუსეთში ექსპორტი გაიზარდა 3,7%-ით, რუსეთიდან საქართველოში იმპორტი კი გაიზარდა 6%-ით.