© Courtesy of Kakheti Regionთოვლი
თოვლი - Sputnik საქართველო, 1920, 03.03.2025
გურიაში ამ დროისათვის ელექტროენერგიის გარეშე 110 აბონენტია დარჩენილი, ხოლო ბუნებრივი აირი 171 აბონენტს არ მიეწოდება.
თბილისი, 3 მარტი— Sputnik. გურიის რეგიონში, რომელიც დიდთოვლობის შედეგად ყველაზე მეტად დაზარალდა, საავტომობილო გზების თოვლის საფარისგან წმენდის სამუშაოები დასკვნით ეტაპზეა, რის შემდეგაც შიდა საუბნო გზების გასუფთავება დაიწყება.
დასავლეთ საქართველოს რეგიონებში თოვა 22 თებერვალს დაიწყო. სტიქიამ განსაკუთრებით გურია და აჭარა დააზარალა - სტიქიის შედეგებს ამ დრომდე ებრძვიან მაშველები, პოლიცია და ჯარი. საგანგებო რეჟიმში მუშაობს დიდთოვლობასთან დაკავშირებით შექმნილი საკოორდინაციო შტაბი. დასახლებულ პუნქტების დამაკავშირებელ შიდა გზებზე ავტომობილების გადაადგილების პრობლემა კვლავ რჩება.
გურიის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ურუშაძის განცხადებით, გზების უმეტესი ნაწილი უკვე გახსნილია.
„მიმდინარეობს ყველა სოფელთან დამაკავშირებელი გზის წმენდა. უმეტესი ნაწილის გაწმენდითი სამუშაოები უკვე დასრულებულია და სოფლის ცენტრებთან მისვლისა და გადაადგილების პრობლემა მოხსნილია. საკმაოდ სერიოზული პროგრესი გვაქვს როგორც ელექტროენერგიის, ბუნებრივი აირის ისე წყალმომარაგების აღდგენის მიმართულებითაც ”, -განაცხადა ურუშაძემ.
მისი თქმით, გურიაში ამ დროისათვის ელექტროენერგიის გარეშე 110 აბონენტია დარჩენილი, ხოლო ბუნებრივი აირი 171 აბონენტს არ მიეწოდება.