დღესასწაულის ისტორია ქვეყნის პირველ პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას უკავშირდება, რომლის ინიციატივითაც 1991 წელს პარლამენტმა ახალი სადღესასწაულო თარიღი დაადგინა. ახალმა დღესასწაულმა ფაქტობრივად ჩაანაცვლა ქალთა საერთაშორისო დღე – 8 მარტი, რომელიც, ისევე, როგორც საბჭოთა დღესასწაულების უმეტესობა, საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ გაუქმდა.თუმცა ათი წლის შემდეგ, 2002 წლის მარტში საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებით 8 მარტმა ისევ მიიღო დღესასწაულის სტატუსი. ახლა საქართველოში ქალებსა და დედებს ორი დღესასწაული ეძღვნებათ – 3 და 8 მარტი.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/03/06/292391986_161:0:1121:720_1920x0_80_0_0_72ba06fa8dede178bd500f23657c0212.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, მულტიმედია, ვიდეო, видео
14:14 03.03.2025 (განახლებულია: 09:14 06.03.2025) საქართველოში 3 მარტს დედის დღეს აღნიშნავენ, რომელიც ქვეყანაში უქმე დღედაა გამოცხადებული. დღესასწაულის ისტორიის შესახებ მეტი ინფორმაციისთვის იხილეთ „Sputnik-საქართველოს“ ვიდეო
დღესასწაულის ისტორია ქვეყნის პირველ პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას უკავშირდება, რომლის ინიციატივითაც 1991 წელს პარლამენტმა ახალი სადღესასწაულო თარიღი დაადგინა. ახალმა დღესასწაულმა ფაქტობრივად ჩაანაცვლა ქალთა საერთაშორისო დღე – 8 მარტი, რომელიც, ისევე, როგორც საბჭოთა დღესასწაულების უმეტესობა, საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ გაუქმდა.
თუმცა ათი წლის შემდეგ, 2002 წლის მარტში საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებით 8 მარტმა ისევ მიიღო დღესასწაულის სტატუსი. ახლა საქართველოში ქალებსა და დედებს ორი დღესასწაული ეძღვნებათ – 3 და 8 მარტი.