საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე
თბილისი, 2 მარტი - Sputnik. პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა საქართველოს სამეფო სახლს მისი მეთაურის, ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის გარდაცვალების გამო სამძიმარი გამოუცხადა.ბაგრატიონთა შთამომავალი, პოეტ პეტრე გრუზინსკის შვილი ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი 75 წლის ასაკში 1-ელ მარტს გარდაიცვალა. ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკი საქართველოს სამეფო სახლს 1984 წლიდან, 40-ზე მეტი წლის განმავლობაში მეთაურობდა. „ბაგრატიონთა დინასტიის უწყვეტობის ტრადიცია მან ურთულეს წლებში გამოატარა", - დაწერა პაპუაშვილმა . იგი იყო მიხეილ თუმანიშვილის მოსწავლე და მისი თანამოაზრე, რეჟისორი და პედაგოგი.ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის ეკუთვნის შემდეგი დადგმები: მიშელ ფერმოს "კარებს აჯახუნებენ", მიხეილ მრევლიშვილის "წამება დედოფლისა", ილია ჭავჭავაძის "განდეგილი", გურამ დოჩანაშვილის "აღდგენითი სამუშაოები", ნოდარ დუმბაძის "ასტვაც ინჩუ ჰამარ", გურამ დოჩანაშვილის "ჰარალეთი, ჰარალეთი", გურამ დოჩანაშვილის "მხოლოდ ერთი კაცი", ანზორ სალუქვაძის "ნანილი", გურამ დოჩანაშვილის "მფრინავი ხვლიკი ქართულა" და სხვ. მას შესრულებული აქვს ერთ-ერთი მთავარი როლი ფილმში "ღიმილის ბიჭები".
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/03/01/292314190_0:0:1081:810_1920x0_80_0_0_8a1cbdab198fe4a71bbaa17a173e9b09.jpgSputnik საქართველო