თბილისი, 2 მარტი — Sputnik. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის“ ვებგვერდზე განთავსებული მასალების მიხედვით, 2024 წელს საქართველოში დისკრიმინაციის სხვადასხვა ნიშნით 1.625 საქმე აღიძრა, ნათქვამია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.უწყების ცნობით, საქმეების ძირითადი ნაწილი გენდერულ დისკრიმინაციას ეხება.გარდა ამისა, 105 საქმე გაიხსნა პოლიტიკური თუ სხვა შეხედულებების საფუძველზე დისკრიმინაციის, 43 რასობრივი დისკრიმინაციის, 22 შშმ პირთა დისკრიმინაციის, 15 რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციის, 11 სექსუალური ორიენტაციის, სამი კი ასაკობრივი დისკრიმინაციის ნიშნით.საქართველოში დისკრიმინაცია დაუშვებელია და სისხლის სამართლის დანაშაულად თვლება.2024 წელს საქართველოს პროკურატურამ დამნაშავეებს ბრალი წაუყენა 1.223 საქმეზე, რომელთაგან 90% ქალების დისკრიმინაციას ეხებოდა. დანარჩენი არის რასობრივი დისკრიმინაცია, ასაკობრივი დისკრიმინაცია, შშმ პირთა დისკრიმინაცია, რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაცია და დისკრიმინაცია სხვა ნიშნით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e4/07/18/249062523_0:1449:2048:2985_1920x0_80_0_0_8f88fffd4903a32e6ccba13f35c03803.jpgSputnik საქართველო