თბილისი, 1 მარტი - Sputnik. თუმანიშვილის კინომსახიობთა თეატრის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, რეჟისორი და მსახიობი ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი 75 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ამის შესახებ ინფორმაციას თუმანიშვილის კინომსახიობთა თეატრი ავრცელებს. ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი იყო მიხეილ თუმანიშვილის მოსწავლე და მისი თანამოაზრე, რეჟისორი და პედაგოგი, პოეტ პეტრე გრუზინსკის შვილი, ბაგრატიონთა შთამომავალი. ნუგზარ ბაგრატიონი მუშაობდა საქართველოს ტელევიზიაში 1975 და 1980-1984 წლებში. 1991-1994 წლებში ასწავლიდა ხელოვნების აკადემიაში, 1996-1997 წლებში იყო გრიბოედოვის თეატრის მთავარი რეჟისორი, 1997 წლიდან კი – კინომსახიობთა თეატრის მთავარი რეჟისორი. ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის ეკუთვნის შემდეგი დადგმები: მიშელ ფერმოს "კარებს აჯახუნებენ", მიხეილ მრევლიშვილის "წამება დედოფლისა", ილია ჭავჭავაძის "განდეგილი", გურამ დოჩანაშვილის "აღდგენითი სამუშაოები", ნოდარ დუმბაძის "ასტვაც ინჩუ ჰამარ", გურამ დოჩანაშვილის "ჰარალეთი, ჰარალეთი", გურამ დოჩანაშვილის "მხოლოდ ერთი კაცი", ანზორ სალუქვაძის "ნანილი", გურამ დოჩანაშვილის "მფრინავი ხვლიკი ქართულა" და სხვ. ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის შესრულებული აქვს ერთ-ერთი მთავარი როლი ფილმში "ღიმილის ბიჭები".
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/03/01/292314190_0:0:1081:810_1920x0_80_0_0_8a1cbdab198fe4a71bbaa17a173e9b09.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, კულტურა საქართველოში, საზოგადოება
16:40 01.03.2025 (განახლებულია: 23:00 01.03.2025) ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკი ბაგრატიონთა შთამომავალი და „საქართველოს სამეფო სახლის" მეთაური იყო.
თბილისი, 1 მარტი - Sputnik. თუმანიშვილის კინომსახიობთა თეატრის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, რეჟისორი და მსახიობი ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი 75 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ამის შესახებ ინფორმაციას თუმანიშვილის კინომსახიობთა თეატრი ავრცელებს.
ნუგზარ ბაგრატიონი-გრუზინსკი იყო მიხეილ თუმანიშვილის მოსწავლე და მისი თანამოაზრე, რეჟისორი და პედაგოგი, პოეტ პეტრე გრუზინსკის შვილი, ბაგრატიონთა შთამომავალი.
„თუმანიშვილის კინომსახიობთა თეატრი სამძიმარს უცხადებს ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის ოჯახს, ახლობლებს, კოლეგებსა და სრულიად საქართველოს", – ნათქვამია თუმანიშვილის კინომსახიობთა თეატრის სამძიმრის წერილში.
ნუგზარ ბაგრატიონი მუშაობდა საქართველოს ტელევიზიაში 1975 და 1980-1984 წლებში. 1991-1994 წლებში ასწავლიდა ხელოვნების აკადემიაში, 1996-1997 წლებში იყო გრიბოედოვის თეატრის მთავარი რეჟისორი, 1997 წლიდან კი – კინომსახიობთა თეატრის მთავარი რეჟისორი.
ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის ეკუთვნის შემდეგი დადგმები: მიშელ ფერმოს "კარებს აჯახუნებენ", მიხეილ მრევლიშვილის "წამება დედოფლისა", ილია ჭავჭავაძის "განდეგილი", გურამ დოჩანაშვილის "აღდგენითი სამუშაოები", ნოდარ დუმბაძის "ასტვაც ინჩუ ჰამარ", გურამ დოჩანაშვილის "ჰარალეთი, ჰარალეთი", გურამ დოჩანაშვილის "მხოლოდ ერთი კაცი", ანზორ სალუქვაძის "ნანილი", გურამ დოჩანაშვილის "მფრინავი ხვლიკი ქართულა" და სხვ.
ნუგზარ ბაგრატიონ-გრუზინსკის შესრულებული აქვს ერთ-ერთი მთავარი როლი ფილმში "ღიმილის ბიჭები".