პაპუაშვილი: FARA-ს ამერიკული კანონის პროექტის განხილვას მომავალ კვირაში დავიწყებთ
FARA-ს ამერიკული ვერსია ითვალისწინებს უცხოური აგენტის სტატუსს არამხოლოდ უცხოური დაფინანსების მქონე არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის, არამედ ფიზიკური... 23.02.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-02-23T19:00+0400
თბილისი, 23 თებერვალი — Sputnik. პარლამენტში FARA-ს ამერიკული კანონი უკვე დაინიცირებულია და მომავალ კვირაში დავიწყებთ პროექტის განხილვას, განაცხადა პალამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა.თებერვლის დასაწყიში მმართველმა პარტია „ქართული ოცება - დემოკრატიულმა საქართველომ" დააანონსა „უცხოური აგენტების შესახებ“ FARA-ს (Foreign Agents Registration Act) ამერიკული კანონის ანალოგის მიღება და „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ არსებული კანონის გაუქმება, ასევე მედიის კანონის, რომელიც ბრიტანული მოდელის პრინციპების გათვალისწინებით იქნება მიღებული.FARA-ს (Foreign Agents Registration Act) ამერიკული ვერსია ითვალისწინებს უცხოური აგენტის სტატუსს არამხოლოდ უცხოური დაფინანსების მქონე არაკომერციული იურიდიული პირთათვის, არამედ ყველასათვის, მათ შორის ფიზიკური პირებისთვის. შეუსრულებლობა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს.„გამჭვირვალობის კანონი“„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი საქართველოსა და დასავლეთს შორის უთანხმოების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი გახდა. დასავლეთის წარმომადგენლები თვლიან, რომ კანონი არ შეესაბამება დემოკრატიის ნორმებს, ხოლო საქართველოს ხელისუფლება ამტკიცებს, რომ კანონი მხოლოდ უცხოური დაფინანსების გამჭვირვალობის უზრუნველყოფისკენაა მიმართული და ბევრად უფრო რბილია, ვიდრე მისი დასავლური ანალოგები.დასავლეთის ქვეყნების მასობრივი პროტესტისა და კრიტიკის მიუხედავად საქართველოში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი მიიღეს და ძალაში 2024 წლის 3 ივნისს შევიდა.კანონი ავალდებულებს უცხოური დაფინანსების მქონე არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და მედიას დარეგისტრირდნენ სპეციალურ რეესტრში და წელიწადში ერთხელ შეავსონ დეკლარაცია.არასამთავრობო ორგანიზაციების და მედიასაშუალებების ნაწილმა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს საჩივრით მიმართა ახალი კანონის წინააღმდეგ, მიიჩნიეს რა, რომ იგი ადამიანის უფლებებს არღვევს.
საქართველო, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე , კანონმდებლობა, პოლიტიკა, ახალი ამბები
FARA-ს ამერიკული ვერსია ითვალისწინებს უცხოური აგენტის სტატუსს არამხოლოდ უცხოური დაფინანსების მქონე არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის, არამედ ფიზიკური პირებისთვისაც.
თბილისი, 23 თებერვალი — Sputnik. პარლამენტში FARA-ს ამერიკული კანონი უკვე დაინიცირებულია და მომავალ კვირაში დავიწყებთ პროექტის განხილვას, განაცხადა პალამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა.
თებერვლის დასაწყიში მმართველმა პარტია „ქართული ოცება - დემოკრატიულმა საქართველომ" დააანონსა „უცხოური აგენტების შესახებ“ FARA-ს (Foreign Agents Registration Act) ამერიკული კანონის ანალოგის მიღება და „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ არსებული კანონის გაუქმება, ასევე მედიის კანონის, რომელიც ბრიტანული მოდელის პრინციპების გათვალისწინებით იქნება მიღებული.
„რაც შეეხება „ფარას“ ამერიკულ კანონს, რომელიც უკვე დაინიცირებულია, სიტყვა-სიტყვით, წერტილ-მძიმეთი იდენტურია ამერიკული ვერსიის. თუ ვინმეს რაიმე პრეტენზია ექნება ტექსტთან დაკავშირებით, მიმართონ აშშ-ს და გვითხრან რა არ მოსწონთ ამერიკულ სისტემაში", - განაცხადა პაპუაშვილმა.