ადგილი ჰქონდა წინასწარ ორგანიზებულ ძალადობას: ექს-პრეზიდენტმა სარჩელი შეიტანა
მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციიდან დაბრუნებულ სალომე ზურაბიშვილს აეროპორტში შეურაცხმყოფელი შეძახილებით დახვდნენ და კვერცხები ესროლეს 18.02.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-02-18T20:29+0400
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. დღეს საჩივარი შევიტანე, გამოძიება მოვითხოვე, ყველაფერს ბოლომდე მივიყვანთ, განაცხადა დღეს გამართულ ბრიფინგზე საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა თბილისის აეროპორტში მასზე განხორციელებულ თავდასხმასთან დაკავშირებით.18 თებერვალს სოციალურ ქსელში გავრცელდა ვიდეო, რომელშიც მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციიდან დაბრუნებულ საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს თბილისის აეროპორტში უცნობი პირები შეურაცხყოფას აყენებენ და შემდეგ კვერცხებს ესვრიან. მანამდე ანალოგიური თავდასხმა საპარლამენტო ოპოზიციური პარტია „საქართველოსთვის“ ლიდერ გიორგი გახარიაზე განხორციელდა.მან თავდასხმა შეაფასა „პატარა კაცების პატარა ბოღმად" და განაცხადა, რომ მმართველი პარტია ვერ მართავს საქართველოს და ერთადერთი, რასაც აკეთებს და შეუძლია, ესაა რეპრესიული ზომების მიღება და კვერცხის სროლაა.ექს-პრეზიდენტისა და ექს-პრემიერთან მიმართებით მომხდარი ფაქტი „ქართულ ოცნებაში" დაგმეს.როგორც პარტიის გენ-მდივანმა კახა კალაძემ განაცხადა, პოლიტიკოსების ნებისმიერი შეურაცხყოფა, მათ შორის, კვერცხების სროლა მიუღებელია.ამასთან, კალაძემ საზოგადოებას შეახსენა, რომ სწორედ ზურაბიშვილმა, პრეზიდენტობის პერიოდში შეიწყალა პოლიციელებზე თავდასხმაში ბრალდებული ლაზარე გრიგორიადისი, რომელმაც პოლიციელს „მოლოტოვის კოქტეილი“ ესროლა.მმართველმა პარტიამ არაერთხელ დაადანაშაულა ოპოზიცია, ყოფილი პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი და ცნობილი არასამთავრობო ორგანიზაციები ანტისახელმწიფოებრივ ქმედებებსა და სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობაში.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/0a/13/283452281_40:0:2771:2048_1920x0_80_0_0_1615b5ad861c4f5d51895e0737b43a4c.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, პოლიტიკა საქართველოში, ქართული ოპოზიცია, ახალი ამბები, შემთხვევები საქართველოში, სალომე ზურაბიშვილი
მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციიდან დაბრუნებულ სალომე ზურაბიშვილს აეროპორტში შეურაცხმყოფელი შეძახილებით დახვდნენ და კვერცხები ესროლეს
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. დღეს საჩივარი შევიტანე, გამოძიება მოვითხოვე, ყველაფერს ბოლომდე მივიყვანთ, განაცხადა დღეს გამართულ ბრიფინგზე საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა თბილისის აეროპორტში მასზე განხორციელებულ თავდასხმასთან დაკავშირებით.
18 თებერვალს სოციალურ ქსელში გავრცელდა ვიდეო, რომელშიც მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციიდან დაბრუნებულ საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს თბილისის აეროპორტში უცნობი პირები შეურაცხყოფას აყენებენ და შემდეგ კვერცხებს ესვრიან. მანამდე ანალოგიური თავდასხმა საპარლამენტო ოპოზიციური პარტია „საქართველოსთვის“ ლიდერ გიორგი გახარიაზე განხორციელდა.
„თბილისის აეროპორტში ადგილი ჰქონდა წინასწარ ორგანიზებულ ძალადობას... ამ შემთხვევაში მე ვარ სიმბოლო, რასაც ებრძვის „ქართული ოცნება“ - ქართულ სახელმწიფოს, ქართულ ტრადიციებს, ქართულ ზრდილობას", - განაცხადა ზურაბიშვილმა.
მან თავდასხმა შეაფასა „პატარა კაცების პატარა ბოღმად" და განაცხადა, რომ მმართველი პარტია ვერ მართავს საქართველოს და ერთადერთი, რასაც აკეთებს და შეუძლია, ესაა რეპრესიული ზომების მიღება და კვერცხის სროლაა.
„სისუსტეს ავლენს რეჟიმი, როცა ასაკოვანი ქალის მიმართ, რომელსაც არ ცნობენ პრეზიდენტად, ასე იქცევიან. ეს თუ სისუსტის ნიშანი არ არის, მაშინ მე არ ვიცი რისი ნიშანია", - განაცხადა ზურაბიშვილმა.
ექს-პრეზიდენტისა და ექს-პრემიერთან მიმართებით მომხდარი ფაქტი „ქართულ ოცნებაში" დაგმეს.
როგორც პარტიის გენ-მდივანმა კახა კალაძემ განაცხადა, პოლიტიკოსების ნებისმიერი შეურაცხყოფა, მათ შორის, კვერცხების სროლა მიუღებელია.
ამასთან, კალაძემ საზოგადოებას შეახსენა, რომ სწორედ ზურაბიშვილმა, პრეზიდენტობის პერიოდში შეიწყალა პოლიციელებზე თავდასხმაში ბრალდებული ლაზარე გრიგორიადისი, რომელმაც პოლიციელს „მოლოტოვის კოქტეილი“ ესროლა.
მმართველმა პარტიამ არაერთხელ დაადანაშაულა ოპოზიცია, ყოფილი პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი და ცნობილი არასამთავრობო ორგანიზაციები ანტისახელმწიფოებრივ ქმედებებსა და სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობაში.