17:45 14 მაისი 2021
პირდაპირი ეთერი
  • EUR4.1366
  • 100 RUB4.6046
  • USD3.4283
კულტურა
მოკლე ბმულის მიღება
18010

ლოს-ანჯელესში 25 აპრილს „ოსკარებით“ დაჯილდოების 93-ე ცერემონია ჩატარდა. კორონავირუსის პანდემიის გამო მიღებული იყო უსაფრთხოების განსაკუთრებული ზომები.

თბილისი, 26 აპრილი – Sputnik. ამერიკულმა კინოაკადემიამ ქლოი ჟაოს ფილმი „მომთაბარეთა მიწა“ წლის საუკეთესო ფილმად დაასახელა.

„მომთაბარეთა მიწა“ დაქვრივებულ და სამსახურის გარეშე დარჩენილ ქალზეა, რომელიც ფურგონში ცხოვრებას და ამერიკაში მოგზაურობას გადაწყვეტს. „ოსკარი“ ფილმის მთავარი გმირის როლის შემსრულებელმა ფრენსის მაკდორმანდმაც მიიღო ქალის როლის საუკეთესო შესრულებისთვის. ხოლო როგორც საუკეთესო რეჟისორმა, „ოსკარი“ მიიღო ასევე „მომთაბარეთა მიწის" რეჟისორმა ქლოი ჟაომ. 

„ოსკარის“ რიგით 93-ე დაჯილდოების ცერემონია ლოს-ანჯელესში, „იუნიონ სთეიშენში" რამდენიმე საათის წინ დასრულდა. კორონავირუსის პანდემიის გამო ნომინანტებს ტესტირებისა და კარანტინის პროტოკოლის მკაცრად დაცვა მოუწიათ. ცერემონიას მხოლოდ ნომინანტები და წამყვანები დაესწრნენ.

ამერიკის კინოაკადემიამ გამარჯვებულები სულ 23 ნომინაციაში გამოავლინა.

საუკეთესო ფილმი:

2021 წლის საუკეთესო ფილმის ჯილდოსთვის რვა ფილმი იბრძოდა:

  • „მამა“, The Father
  • „იუდა და შავკანიანი მესია“, Judas and the Black Messiah
  • „მანკი“, Mank
  • „მინარი“, Minari
  • „მომთაბარეთა მიწა“, Nomadland ( გამარჯვებული)
  • „იმედისმომცემი ქალი“, Promising Young Woman
  • „მეტალის ხმა“, Sound of Metal
  • „ჩიგაკოს შვიდეულის სასამართლო პროცესი“, The Trial of the Chicago 7

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი:

  • ენტონი ჰოპკინსი, „მამა“ (გამარჯვებული)
  • რიზ აჰმედი, „მეტალის ხმა“
  • გარი ოლდმენი, „მანკი“
  • სტივენ იანი, „მინარი“
  • ჩედვიკ ბოუსმენი, „მა რეინი: ბლუზის დედა“  

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • კერი მალიგანი, „იმედისმომცემი ქალი“
  • ვანესა კირბი, „ქალის ფრაგმენტები“,
  • ფრენსის მაკდორმანდი, „მომთაბარეთა მიწა“ (გამარჯვებული)
  • ანდრა დეი, „აშშ ბილი ჰოლიდეის წინააღმდეგ“
  • ვიოლა დეივისი, „მა რეინი: ბლუზის დედა“

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი:

  • საშა ბარონ კოენი, The Trial of the Chicago 7
  • დენიელ კალუია, Judas and the Black Messiah (გამარჯვებული)
  • ლესლი ოდომი, One Night in Miami
  • პოლ რაჩი, Sound of Metal
  • ლაკიტ სტენფილდი, Judas and the Black Messiah

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • მარია ბაკალოვა, Borat Subsequent Moviefilm
  • გლენ ქლოუზი, Hillbilly Elegy
  • ოლივია კოლმანი, The Father
  • ამანდა სეიფრიდი, Mank
  • იუნ იუ-ჯუნგი, Minari (გამარჯვებული)

საუკეთესო რეჟისორი:

  • თომას ვინტერბერგი, Another Round
  • დევიდ ფინჩერი, Mank
  • ლი ისააკ ჩუნგი, Minari
  • ქლოა ჟაო, Nomadland (გამარჯვებული)
  • ემერალდ ფენელი, Promising Young Woman

საუკეთესო სრულმეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი:

  • Onward
  • Over the Moon
  • Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul (გამარჯვებული)
  • Wolfwalkers

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი:

  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You (გამარჯვებული)
  • Opera
  • Yes-People

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Promising Young Woman (გამარჯვებული)
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი:

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Father (გამარჯვებული)
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • The White Tiger

საუკეთესო საერთაშორისო ფილმი:

  • Another Round (დანია) (გამარჯვებული)
  • Better Days (ჰონკონგი)
  • Collective (რუმინეთი)
  • The Man Who Sold His Skin (ტუნისი)
  • Quo Vadis, Aida? (ბოსნია და ჰერცეგოვინა)

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის:

  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Soul (გამარჯვებული)

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის

  • Fight for You — Judas and the Black Messiah (გამარჯვებული)
  • Hear My Voice — The Trial of the Chicago 7
  • Húsavík — Eurovision Song Contest
  • Io Si (Seen) — The Life Ahead
  • Speak Now — One Night in Miami

საუკეთესო ხმის რეჟისურა:

  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul
  • Sound of Metal (გამარჯვებული)

საუკეთესო მხატვრობა

  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank (გამარჯვებული)
  • News of the World
  • Tenet

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი:

  • Emma
  • Mank
  • Ma Rainey’s Black Bottom (გამარჯვებული)
  • Mulan
  • Pinocchio

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა:

  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom (გამარჯვებული)
  • Mank
  •  Pinocchio

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი:

  • Judas and the Black Messiah
  • Mank (გამარჯვებული)
  • News of the World
  • Nomadland
  • The Trial of the Chicago 7

საუკეთესო მონტაჟი:

  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal (გამარჯვებული)
  • The Trial of the Chicago 7

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet (გამარჯვებული)

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher (გამარჯვებული)
  • Time

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი:

  • Colette (გამარჯვებული)
  • A Concerto Is a Conversation
  •  Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი:

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers (გამარჯვებული)
  • White Eye

ამერიკული კინოაკადემია ლოს-ანჯელესში ჯერ კიდევ 1927 წელს დაარსდა. მისი შექმნის იდეა კინოსტუდია Metro-Goldwyn-Mayer-ის დირექტორს ლუის მაიერს ეკუთვნის. აკადემიის პირველი პრეზიდენტი დუგლას ფერბენქსი გახდა, რომელიც კინოსამყაროში გამოჩენილი მიღწევებისათვის პრიზის დაფუძნების ინიციატივით გამოვიდა.

მთავარი თემები