შარმანაშვილი: აშშ-ის ინტერესებში არ შედის სხვა ქვეყნებში რევოლუციების მოწყობა
როგორც დეპუტატმა აღნიშნა, დონალდ ტრამპმა ზოგიერთ ფონდსა და ორგანიზაციას ბრალი დასდო, რომ ისინი როგორც აშშ-ში, ისე ქვეყნის გარეთ ერეოდნენ ისეთ საქმეებში, რაც მათ კომპეტენციას სცილდებოდა.
თბილისი, 19 თებერვალი - Sputnik. აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა USAID და NED გააუქმა და აღნიშნული გადაწყვეტილება იმით დაასაბუთა, რომ ამერიკის ინტერესებში არ შედის სხვა ქვეყნებში რევოლუციების მოწყობა, განაცხადა საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა თენგიზ შარმანაშვილმა.
კიბერუსაფრთხოების ექსპერტმა, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა ჩინოვნიკმა მაიკ ბენცმა რამდენიმე დღის წინ განაცხადა, რომ 2024 წელს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის წინააღმდეგ აქციებში ჩართული ადამიანები აშშ-ის წინა ადმინისტრაციის პერიოდში, მათ შორის USAID-ისა და NED-ის მეშვეობით ფინანსდებოდნენ. ბენცმა ხაზგასმით აღნიშნა აშშ-ის „ორმაგი სტანდარტი“ : მაშინ, როცა ამერიკაში წლებია მოქმედებს „უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის შესახებ" კანონი (FARA), ვაშინგტონი სხვა ქვეყნებს, მათ შორის საქართველოს, მსგავსი კანონმდებლობის მიღებას უკრძალავს, რადგანაც ამ ქვეყნებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე გავლენის ქონა თავად სურს.
როგორც შარმანაშვილმა აღნიშნა, დონალდ ტრამპმა ზოგიერთ ფონდსა და ორგანიზაციას ბრალი დასდო, რომ ისინი როგორც აშშ-ში, ისე ქვეყნის გარეთ ერეოდნენ ისეთ საქმეებში, რაც მათ კომპეტენციას სცილდებოდა.
„რა თქმა უნდა, ამ ნაბიჯს ა ამერიკის დოქტრინაში ასახვა მოჰყვა. რაც ამერიკაში ხდებოდა, ის უკვე დოკუმენტებში აისახა. მისასალმებელია აშშ-ის განცხადება, რომ მისი ინტერესი სხვა ქვეყნების საქმეებში ჩარევა არ არის. უკვე შეცვლილია რეალობა“, – განაცხადა შარმანაშვილმა.
დეპუტატის თქმით, ტრამპმა ჯერ კიდევ საპრეზიდენტო არჩევნებამდე განაცხადა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების დაფინანსებას არ გააგრძელებდა.
მმართველმა პარტია „ქართულმა ოცნებამ“ არაერთხელ განაცხადა, რომ აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), დემოკრატიის ეროვნული ფონდის (NED) და დემოკრატიის ევროპული ფონდის (EED) მიერ გამოყოფილი თანხების მნიშვნელოვანი ნაწილი პოლიტიკური პარტიების მიერ მართული ფიქტიური არასამთავრობო ორგანიზაციების ანგარიშებზე მიდიოდა.
გარდა ამისა, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა 2026-2030 წლების სტრატეგიული გეგმის დოკუმენტი გამოაქვეყნა, რომელშიც საუბარია, რომ უცხოური დახმარების პროგრამებმა დიდი ხანია, მიატოვა შეერთებული შტატების ეროვნული ინტერესები. ეს ტენდენცია საუკეთესოდ გამოიხატა შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოში (USAID). დოკუმენტის მიხედვით, აშშ ათწლეულების განმავლობაში მოკავშირეებს სხვადასხვა პროგრამით ეხმარებოდა, აშშ-ის ახალი სტრატეგიით კი ეს ფინანსური რესურსები უფრო გონივრულად დაიხარჯება.